Κατέκτησαν το διπλό Ντόντιτς, Πόλασεκ – VIDEO

Ίβαν Ντόντιτς και Φίλιπ Πόλασεκ στέφθηκαν πρωταθλητές στο ταμπλό του διπλού, μετά και την σπουδαία νίκη τους στον τελικό, επί των περυσινών νικητών του Αυστραλιανού Όπεν, Ρατζέεφ Ραμ και Τζο Σαλίσμπουρι.

Το δίδυμο-έκπληξη του τουρνουά, κατέκτησε τον παρθενικό του τίτλο ως ομάδα, αν και ξεκίνησε το τουρνουά από το Νο9 του ταμπλό.

Μετά από 64 λεπτά αγώνα, Ντόντιτς και Πόλασεκ επικράτησαν των αντιπάλων τους με το εμφατικό 6-3, 6-4 και τερμάτισαν τις ελπίδες του Ραμ για

την κατάκτηση του δεύτερου Slam μέσα στο 2021, μιας και πριν λίγες ώρες είχε στεφθεί πρωταθλητής στο μικτό διπλό, με συμπαίκτρια την Μπάρμπορα Κρεζκίκοβα.

Αυτός ήταν ο 2ος Major τίτλος για τον Ίβαν Ντόντιτς, μετά από αυτόν που είχε κάνει δικό του το 2015 στο Παρίσι, με συμπαίκτη τότε τον Μαρσέλο Μέλο.

Από την άλλη, ο Φίλιπ Πόλασεκ έφτασε για πρώτη φορά στην καριέρα του στο τέλος του δρόμου σε ένα Grand Slam, κι έγινε μόλις ο πρώτος Σλοβάκος άνδρας της ιστορίας, που το καταφέρνει.

The post Κατέκτησαν το διπλό Ντόντιτς, Πόλασεκ – VIDEO appeared first on Tennis24.