Ηττήθηκε από τον Μπούστα ο Μεντβέντεφ! (vid)

Ο Ντάνιλ Μεντβέντεφ εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά τένις ανδρών και τέθηκε εκτός συνέχειας από τον Πάμπλο Καρένιο Μπούστα.

Ο Ρώσος τενίστας ηττήθηκε από τον Ισπανό αντίπαλο του με 6-2, 7-6 (2), μετά από 1 ώρα και 43 λεπτά αγώνα.

V A M O S @pablocarreno91 takes out #2 seed Medvedev 6-2 7-6 to set up an Olympic semi-final with Khachanov! #Tokyo2020 pic.twitter.com/1U7EiIeudt

Tennis TV (@TennisTV) July 29, 2021

Στο 1ο σετ της αναμέτρησης το Νο11 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ ήταν αδιαμφισβήτητα ανώτερο. Έσπασε δύο φορές το σερβίς του Μεντβέντεφ, ενώ ο ίδιος κράτησε ανέπαφο το δικό του και έκανε το 1-0 με συνοπτικές διαδικασίες.

Στο 2ο σετ οι δύο αθλητές ήταν ισάξιοι. Κανένας από τους δύο δεν μπόρεσε να επιβάλλει τον ρυθμό του και έτσι οδηγηθήκαμε σε tie break. Εκεί ο Μπούστα ήταν ψυχραιμότερος από το Νο2 του ταμπού και πήρε μια σπουδαία νίκη.

Στα ημιτελικά του Τόκιο ο 30χρονος τενίστας θα αντιμετωπίσει τον Κάρεν Χατσάνοφ. Οι δύο αθλητές έχουν αναμετρηθεί έξι φορές στο παρελθόν, με τον Ισπανό να προηγείται 4-2 στις νίκες.

OLYMPIC GAMES MEN’S DRAW | WOMEN’S DRAW | OOP (+6h)