Εκτός ο Νισικόρι, άνοιξε ο δρόμος για τον Στεφ! – VIDEO

Ο Κέι Νισικόρι υπέστη ήττα-σοκ από τον Χιούμπερτ Χούρκατς στον 2ο γύρο του Dubai Duty Free Tennis Championships, ανοίγοντας τον δρόμο του Στέφανου Τσιτσιπά στην διοργάνωση…

Ο Ιάπωνας τενίστας, Νο1 του ταμπλό, αποκλείστηκε από τον νεαρό Πολωνό με ήττα στα τρία σετ και αποχαιρέτησε πρόωρα το 500αρι τουρνουά στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα,

με τον Στέφανο Τσιτσιπά να τον… αποφεύγει από τη συνέχεια του θεσμού.

Μετά από δυο ώρες αγώνα, ο Χούρκατς, Νο77 στον κόσμο, επικράτησε του Κέι Νισικόρι με 7-5, 5-7, 6-2 και πέρασε για πρώτη φορά στην καριέρα του, στα ημιτελικά της διοργάνωσης, όπου θα παίξει με τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Hubi: Fully Loaded

Hubert Hurkacz gets a first Top 10 win, knocking No.1 seed Nishikori out of #DDFTennis! pic.twitter.com/dMVynGQXxS

Tennis TV (@TennisTV) 27 Φεβρουαρίου 2019

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας δηλαδή, θα έχει μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να εξασφαλίσει την είσοδό του στο Top10 της παγκόσμιας κατάταξης της ΑΤΡ από το Ντουμπάι, μιας και αν επιβληθεί του Χούρκατς και του Μονφίς κατά σειρά, θα περάσει στον τελικό του τουρνουά και από την επόμενη Δευτέρα θα βρεθεί στο Top10 του κόσμου!

Ο Νισικόρι αν και μετά το εναρκτήριο χαμένο σετ, έδειξε πως ανακάμπτει, ο Πολωνός ήταν πολύ δυνατός στο τρίτο και καθοριστικό κομμάτι της αναμέτρησης και με 2/2 μπρέικ πόιντς έφτασε στην άνετη νίκη.