Χονγκ Κονγκ: Με ανατροπή στον τελικό ο Ρούμπλεφ (vid)

16:10 6/1/2024 - Πηγή: Tennis24

Την πρόκριση για τον τελικό του Hong Kong Tennis Open πήρε ο Αντρέι Ρούμπλεφ, που επιβλήθηκε με 4-6, 6-2, 6-3 του Γιουντσένγκ Σανγκ, μετά από 2 ώρες και 5 λεπτά αγώνα στο κεντρικό κορτ των εγκαταστάσεων.

Ο No5 της παγκόσμιας κατάταξης δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του 18χρονου Κινέζου τενίστα, μιας και έχασε το πρώτο set. Διαχειρίστηκε, όμως, με απόλυτη ψυχραιμία τα επόμενα 2, για να

ολοκληρώσει την ανατροπή και να κλείσει θέση για τον τελικό.

Into the final! @AndreyRublev97 fights past an inspired Jerry Shang 4-6 6-2 6-3 @Hkto_mens pic.twitter.com/bCCIMLOHxt

Tennis TV (@TennisTV) January 6, 2024

Ο 26χρονος Ρώσος τενίστας ολοκλήρωσε το ματς με 29 winners και 12 άσους. Είχε 69% σε κερδισμένους πόντους πίσω από το πρώτο service, αλλά και 67% από το δεύτερο, ενώ “κλειδί” για τη νίκη ήταν το 13/14 σωσμένα BP.

Ο ίδιος κατάφερε να μετουσιώσει σε break τις τρεις από τις 8 ευκαιρίες του, και υπέπεσε σε 13 αβίαστα, αλλά και μόλις ένα διπλό λάθος. Από την άλλη ο Σανγκ μέτρησε 27 winners και 4 άσους, είχε 60% σε κερδισμένους πόντους πίσω από το πρώτο service και υπέπεσε σε 15 αβίαστα και 3 διπλά λάθη.

Στον τελικό της ATP 250 διοργάνωσης στο Χονγκ Κονγκ θα αντιμετωπίσει τον Εμίλ Ρουσουβουόρι, που λίγο πριν κατάφερε να κερδίσει τον Σεμπάστιαν Όφνερ με 4-6, 7-5, 6-3, μετά από 2 ώρες και 10 λεπτά αγώνα στο κεντρικό κορτ.

SINGLES | DOUBLES | SCHEDULE

The post Χονγκ Κονγκ: Με ανατροπή στον τελικό ο Ρούμπλεφ (vid) appeared first on Tennis24.