Μπρισμπέϊν: 9ος τελικός καριέρας για τον Ρούνε (vids)

09:45 6/1/2024 - Πηγή: Tennis24

Ο Χόλγκερ Ρούνε είναι ο πρώτος φιναλίστ του Brisbane International μετά την “καθαρή” νίκη κόντρα στον Ρομάν Σαφιούλιν, στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης το Σάββατο.

Το Νο1 του ταμπλό και Νο8 της παγκόσμιας κατάταξης, έδειξε ψυχραιμία και αποφασιστικότητα στις κρίσιμες στιγμές και έφτασε στην απαιτητική νίκη με 6-4, 7-6(0) μετά από 1 ώρα και 39 λεπτά αγώνα στο Queensland Tennis Center.

Top seed Holger Rune BEATS Roman Safiullin to reach

the Brisbane International final

Find out whether Rune will face Grigor Dimitrov or Australia's Jordan Thompson, live on Sky Sports Arena from 10:30am pic.twitter.com/tCPzY8nEmy

Sky Sports Tennis (@SkySportsTennis) January 6, 2024

Πλέον, ο 20χρονος Δανός περιμένει το νικητή του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα στον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ και τον Τζόρνταν Τόμπσον (12:30GR).

Ο Ρούνε πέτυχε πολύ γρήγορο break στο εναρκτήριο game του ματς και δεν απειλήθηκε καθόλου στη συνέχεια, κρατώντας το σερβίς του και κάνοντας το 1-0 στα σετ.

Ακριβώς το ίδιο έγινε και στο 2ο σετ, με τον Δανό να προηγείται με break, όμως ο Σαφιούλιν κατάφερε να το πάρει πίσω στο 4ο game (2-2).

Οι δυο άσοι οδηγήθηκαν στο tie break, εκεί όπου ο Ρούνε ήταν αλάνθαστος και ολοκλήρωσε τη νίκη του.

Ο Ρούνε έχει 8 συμμετοχές σε τελικούς, με τέσσερις τίτλους και τέσσερις δεύτερες θέσεις.

BRISBANE INTERNATIONAL DRAW | DOUBLES | OOP (+8h)

The post Μπρισμπέϊν: 9ος τελικός καριέρας για τον Ρούνε (vids) appeared first on Tennis24.