Roland Garros: Ανέβασε στροφές η Μουγκουρούθα – VIDEO

Η πρωταθλήτρια του Γαλλικού Όπεν 2016, Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα, μετά την πολύ δύσκολη πρεμιέρα και νίκη επί της Ζίντανσεκ με 8-6 στο 3ο σετ, επέστρεψε στις επιβλητικές εμφανίσεις και εξάλειψε το εμπόδιο της Κριστίνα Πλίσκοβα για το 2ο γύρο του Παριζιάνικου Grand Slam.

Το Νο11 του ταμπλό, επικράτησε 6-3, 6-2 της Τσέχας η οποία ακολούθησε την αδερφή της, Καρολίνα Πλίσκοβα που ηττήθηκε νωρίτερα σήμερα από τη Γέλενα Οσταπένκο, στην πόρτα της εξόδου από το Παρίσι.

Η

Μουγκουρούθα δέχθηκε μόλις ένα break στο ματς, σε μια και μοναδική ευκαιρία της Πλίσκοβα ενώ η ίδια πέτυχε 4 breaks σε 9 προσπάθειες, σε 68 λεπτά που διήρκησε ο αγώνας.

Η Ισπανίδα τελείωσε το ματς με 21 winners και 13 αβίαστα λάθη και έδειξε έτοιμη για τον επόμενο αγώνα της που θα είναι κόντρα στην Αμερικανίδα, Ντάνιελ Κόλινς.

Vamos! @GarbiMuguruza sails into the third round 6-3 6-2 over Kristyna Plsikova.#RolandGarros pic.twitter.com/mK2RK2lH36