Α, ρε Μάρκο… – VIDEO

Στιγμές μεγάλης στενοχώριας πέρασε ο Μάρκος Παγδατής που ενώ προηγούνταν με σετ και break του Σαντιάγο Χιράλδο, αναγκάστηκε να αποσυρθεί λόγω ενός τραβήγματος στον αριστερό προσαγωγό και να αποκλειστεί με τον πιο άδοξο τρόπο από το φετινό Ρολάν Γκαρός…

Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα που συμβαίνουν στον Μάρκο Παγδατή…

Μετά από πολύ καιρό, ο Κύπριος τενίστας πραγματοποιούσε μια πολύ καλή εμφάνιση και βρισκόταν στα πρόθυρα του 2-0 σετ

κόντρα στον Σαντιάγο Χιράλδο πριν συμβεί κάτι που για πολλοστή φορά τον θέτει εκτός κάποιου τουρνουά.

Στο 6-4, 4-3 λοιπόν του δεύτερου σετ, και ενώ ο Κύπριος είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, ένα τράβηγμα στον αριστερό προσαγωγό ήρθε να φέρει τα πολύ κακά μαντάτα στον 33χρονο τενίστα που δεν μπορούσε να πιστέψει αυτό που του έτυχε.

Κάλεσε τον φυσιοθεραπευτή, ήξερε όμως εξαρχής ό,τι πολύ δύσκολα θα συνέχιζε στο ματς και θα έπρεπε να καταπιεί έναν οδυνηρό αποκλεισμό, σε ένα ματς που έδειχνε πως, λογικά, θα το κέρδιζε.

Ακολούθησαν μερικές πολύ στενάχωρες στιγμές για τον Μάρκο που ξέσπασε σε κλάματα για τουλάχιστον δύο λεπτά ενώ έσπασε και μία ρακέτα από τα νεύρα του, απόλυτα δικαιολογημένα.

Δεν είναι φυσικά η πρώτη φορά που συμβαίνει στον Μάρκο, κάτι τέτοιο, κάθε άλλο μάλιστα καθώς είτε λόγω κάποιου τραβήγματος είτε λόγω κάποιας άλλης φύσεως τραυματισμού, ο Κύπριος τενίστας έχει εγκαταλείψει πάρα πολλούς αγώνες ειδικά την τελευταία πενταετία.

Οπως και να έχει, έχασε την ευκαιρία και για κάτι καλό στον επόμενο γύρο, εκεί όπου θα πετύχαινε τον Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγούτ, που χρειάστηκε πέντε εξαντλητικά σετ για να αποκλείσει τον Ντένις Ιστόμιν 6-2, 6-7(3), 1-6, 6-4, 6-4.

Δευτέρα 28/5: 1ος Γύρος Ρολάν Γκαρός, Άνδρες

Tsitsipas (Greece) beat Taberner (Spain) 7-5, 6-7(5), 6-4, 6-3

Garcia Lopez (Spain) beat Wawrinka (Switzerland) 6-2, 3-6, 4-6, 7-6(5), 6-3

Paire (France) beat Carballes Baena (Spain) 6-3, 6-7(3), 7-6(9), 6-1

Gulbis (Latvia) beat Muller (Luxembourg) 2-6, 6-4, 6-4, 6-3

Khachanov (Russia) beat Haider-Maurer (Austria) 7-6(0), 6-3, 6-3

Lajovic (Serbia) beat Vesely (Czech Republic) 6-3, 6-1, 6-3

Trungelliti (Argentina) beat Tomic (Australia) 6-4, 5-7, 6-4, 6-4

Norrie (Great Britain) beat Gojowczyk (Germany) 6-1, 2-0 ret.