Sofia Open: Εντυπωσιακά στον τελικό ο Μονφίς (vid)

Στον 22ο τελικό της καριέρας του θα αγωνιστεί ο Γκάελ Μονφίς μετά την εντυπωσιακή νίκη επί του Μάρκος Γκιρόν το Σάββατο, στον πρώτο ημιτελικό του Sofia Open.

Ο 35χρονος Γάλλος, επιβλήθηκε με 7-5, 6-0 του Αμερικανού και συνέχισε το εντυπωσιακό του ρεκόρ με τουλάχιστον μια παρουσία σε τελικό ATP, τα τελευταία 17 χρόνια στο ATP Tour (2005-2021). Μόνο ο Ναδάλ έχει 18 χρόνια με τουλάχιστον έναν τελικό κάθε χρονιά (2004-2021).

dir="ltr">ALL HEART

How good is it to see @Gael_Monfils back in an ATP final?! #SofiaOpen pic.twitter.com/4u4qzrIRHw

Tennis TV (@TennisTV) October 2, 2021

Το πρώην Νο6 και νυν Νο20 της παγκόσμιας κατάταξης, δυσκολεύτηκε μόνο στο εναρκτήριο σετ του πρώτου ημιτελικού όπου βρέθηκε κάτω με break στο 5ο game (3-2) και με δύο breaks στο 8ο (4-4) και 12ο game (7-5), πήρε το προβάδισμα στο σκορ.

Στο 2ο σετ ο χαρισματικός Γάλλος ήταν εντυπωσιακός και δεν επέτρεψε στον 28χρονο αντίπαλό του να πάρει game.

Στον τελικό ο Μονφίς θα αντιμετωπίσει τον υπερασπιστή του τίτλου, Γιάνικ Σίνερ.

SOFIA OPEN DRAW | DOUBLES | OOP

The post Sofia Open: Εντυπωσιακά στον τελικό ο Μονφίς (vid) appeared first on Tennis24.