Madrid Open: Νίκη με ανατροπή για Αζαρένκα (vids)

H Βικτόρια Αζαρένκα είχε πολύ δύσκολο έργο για ένα σετ απέναντι στην Νο24 στον κόσμο Ταμάρα Ζίντανσεκ, αλλά κατάφερε να την κερδίσει με ανατροπή και να προκριθεί στις “16” καλύτερες της Μαδρίτης. Με το που έχασε το πρώτο σετ η Λευκορωσίδα κέρδισε τα 12 από τα επόμενα 16 games και πήρε τη νίκη με 3-6, 6-1, 6-3 σε 2 ώρες και 19 λεπτά.

Στο 1ο κομμάτι του αγώνα η Σλοβένα ήταν εξαιρετική και

προηγήθηκε με 4-0. Η Βίκα προσπάθησε να ισορροπήσει την κατάσταση παίρνοντας το 1 από τα 2 break πίσω αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό και το σετ κατέληξε στην Ζίντανσεκ.

That reaction

@tamara_zidansek scoops it back behind her!#MMOPEN pic.twitter.com/kfUqgXWyUY

wta (@WTA) April 30, 2022

Η Αζαρένκα αφυπνιστικέ στο 2ο σετ και βελτιώνοντας σημαντικά το σερβίς της βρέθηκε να κερδίζει εύκολα με 5-1. Το τένις της ήταν πλέον πολύ επιθετικό, είχε τον έλεγχο των ράλι και δεν δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει το ματς κυριαρχώντας το σετ.

Στο 3ο και καθοριστικό σετ η Ζίντανσεκ άρχισε να κάνει περισσότερα αβίαστα λάθη και αυτό επέτρεψε στην Λευκορωσίδα να πάρει προβάδισμα με 4-0 και τελικά να φύγει θριαμβεύτρια από το κορτ.

Turning it around

Two-time Madrid finalist @vika7 is first into the #MMOPEN Round of 16! pic.twitter.com/DhHaRiMdGS

Στον επόμενο γύρο η Αζαρένκα θα αντιμετωπίσει μία εκ των Πέτρα Μάρτιτς ή την Αμάντα Ανισίμοβα.

WTA 1000 MADRID OPEN SINGLES DRAW | OOP (-1h)

Δανάη Μασκαλέρη

The post Madrid Open: Νίκη με ανατροπή για Αζαρένκα (vids) appeared first on Tennis24.