ΤΣΣΚΑ Μ. | Νίκη άνευ εντυπωσιασμού

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δίχως να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε απέναντι στην Ζαλγκίρις, της οποίας και επικράτησε με 70-61 για την 11η αγωνιστική του Top-16.

Νωχελικό ήταν το ξεκίνημα τόσο της ΤΣΣΚΑ Μόσχας όσο και της Ζαλγκίρις, μιας και το σκορ στο πέμπτο λεπτό ήταν 10-6 υπέρ των γηπεδούχων. Η ρωσική ομάδα διατήρησε το προβάδισμά της έως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου το οποίο τελείωσε στο 17-12. Στην δεύτερη περίοδο η

ΤΣΣΚΑ Μόσχας βρήκε τις επιθετικές λύσεις, ανέβασε την απόδοσή της και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα εννέα πόντων (35-26).

Μετά από την ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Ολιβερ Λαφαγιέτ πήρε το όπλο του και έτσι η Ζαλγκίρις κατάφερε στο 30ο λεπτό να ισοφαρίσει το σκορ σε 48-48. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 32ο λεπτό, αλλά από εκεί και έπειτα η ΤΣΣΚΑ αντεπιτέθηκε και βρέθηκε τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος να προηγείται με δέκα πόντους (65-55). Οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα διατήρησαν το προβάδισμά ως το τέλος και έφτασαν στη νίκη με 70-61. Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν ο Σόνι Ουίμς και ο Βίκτορ Κριάπα που σημείωσαν από 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Ο Θοδωρής Παπαλουκάς στα 18 λεπτά που αγωνίστηκε σημείωσε δύο πόντους και μοίρασε έξι ασίστ.

Δεκάλεπτα: 17-12, 35-26, 48-48, 70-61

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 5(1), Μίτσοφ 6, Τζάκσον 9(3), Κρστιτς 9 (8 ριμπ.), Ουίμς 13(2), Ερτσεγκ 3(1), Βοροντσέβιτς 2, Κάουν 9, Κριάπα 12(2), Παπαλουκάς 2(6 ασίστ)

Ζαλγκίρις (Πλάθα): ΜακΓκραθ, Λαβρίνοβιτς Ντ. 8 (6 ριμπ.), Γιουσκεβίτσιους, Λιπκεβίτσιους 2, Γιαβτόκας 4, Ντέλας, Κουζμίνσκας 8, Λαφαγιέτ 11(3), Καουκένας 16(2), Φούτε 4, Λαβρίνοβιτς Κ. 8