ΤΡΙΚΑΛΑ BC | Η "μπίλια" στα Τρίκαλα

Μετά από ένα δραματικό παιχνίδι τα Τρίκαλα σημείωσαν την τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησαν με 68-65 του Απόλλωνα Πάτρας.

Ο Τρεπάλοβατς είχε ξεκινήσει πολύ καλά και ο Απόλλων πήρε προβάδισμα με 2-8 στο πρώτο τρίλεπτο. Έβανς και Γιαννακίδης όμως ξύπνησαν την ομάδα τους και ισοφάρισαν σε 8-8. Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα όμως με Ντάνιελ και Μπολντς ανέκτησαν τα ηνία της αναμέτρησης, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά

στο σκορ με 10-17.

Στη δεύτερη περίοδο Έβανς και Γιούινγκ ξεκίνησαν την αντεπίθεση για τους νεοφώτιστους και μείωσαν σε 17-21 στο 12’. Ο Ντάνιελ έδινε λύσεις στην ομάδα του, όμως ο Περούνισιτς πήρε τ’όπλο του και με συνεχόμενα καλάθια έδωσε προβάδισμα στα Τρίκαλα με 27-25 στο 16’. Εν συνεχεία ξύπνησε και ο Γκρέιντζερ και οι Τρικαλινοί στο 19’ πήραν προβάδισμα 8 πόντων (35-27). Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν έριξαν λευκή πετσέτα και με τον ΝτεΜάριους Μπολντς να ανεβάζει στροφές έκλεισαν το πρώτο μέρος στο 36-32.

Χωρίς ιδιαίτερες αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τα Τρίκαλα να έχουν προβάδισμα στο σκορ σταθερά (40-34 στο 22’). Οι Πατρινοί συνέχισαν να μένουν κοντά στο σκορ και με τον Μπολντς να ευστοχεί σε τρίποντο στο 16’ το σκορ έγινε 44-41. Οι γηπεδούχοι πήραν «ανάσα» χάρη στον Πέτροβιτς (48-43), όμως ο Χιλ μείωσε άμεσα (48-44). To τρίποντο ήταν το μεγάλο όπλο των παικτών του Κώστα Φλεβαράκη και ο Ματαλόν με νέα «βόμβα» έγραψε το 53-46, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 55-48 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Λένι Ντάνιελ ήταν από τους καλύτερους παίκτες της ομάδας του και προσπαθούσε να κρατήσει σε απόσταση βολής τους Πατρινούς (55-52 στο 32’). Ο Γιούινγκ όμως συνέχισε να δίνει λύσεις στην ομάδα του και ανέβασε τη διαφορά στο 34’ για το 59-52 των Τρικάλων. Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα ωστόσο πίεσαν εκ νέου τους αντιπάλους τους και στο 36’ο Ντάνιελ μείωσε στον πόντο (59-58). Γιούινγκ και Ματαλόν όμως δεν άφησαν την ομάδα της Πάτρας να πάρει κεφάλι και έστειλαν τη διαφορά στους 6 (64-58 στο 38’). Οι Πατρινοί μείωσαν σε 67-65 στο φινάλε, ο Γκρέιντζερ είχε 1/2 βολές για το 68-65 και ο Χοτ αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα. Έτσι, τα Τρίκαλα επέστρεψαν στις νίκες με το αγχωτικό 68-65.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 36-32, 55-48, 68-65.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 14(8 ριμπ.), Περούνισιτς 8(2), Γιούινγκ 15(9 ριμπ.), Γιαννακίδης 5, Πέτροβιτς 3(1), Γκρέιντζερ 8, Δεληγιάννης 3, Ματαλόν 10(2), Γεωργάκης, Μουτακαμπίρ 2.

Απόλλων Πάτρων (Βετούλας): Χιλ 9, Αργυρόπουλος 7, Τέιλορ 3(1), Ντάνιελ 18(10 ριμπ.), Λιανός 2, Ζαφείρης, Τρεπάλοβατς 10, Χοτ, Μπολντς 16(2).