ΡΕΑΛ Μ. | Ο "διαστημικός" Κάρολ την κράτησε αήττητη

Η Ρεάλ Μαδρίτης έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς και πολλά "καρδιοχτύπια" κατάφερε στην παράταση να κάμψει την αντίσταση της ΤΣΣΚΑ και με κορυφαίο τον Τζέισι Κάρολ (31π.) να φτάσει στη νίκη με 86-78.

Με φόρα ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ η οποία στο δεύτερο λεπτό τους ματς ήταν μπροστά με 0-6. Από εκεί και έπειτα η Ρεάλ ισορρόπησε τον ρυθμό και ως το τέλος του δεκαλέπτου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (14-15). Οι Μαδριλένιοι

ανέβασαν την απόδοσή τους στην δεύτερη περίοδο στο τέλος της οποίας ήταν μπροστά με πέντε πόντους (33-27).

Μετά από την ανάπαυλα του ημιχρόνου η ΤΣΣΚΑ κάλυψε την μικρή διαφορά που την χώριζε από τους γηπεδούχους και έτσι οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι σκορ. Στο 30ο λεπτό η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα ήταν μπροστά με 43-44. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, παρότι η Ρεάλ βρέθηκε με πέντε πόντους μπροστά ( 59-54) στο 35ο λεπτό, δεν παρέδωσε τα όπλα και έτσι στο 38ο το σκορ ήταν 61-61. Το "θρίλερ" συνεχίστηκε και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση με την κανονική περίοδο να τελειώνει 66-66. Στην παράταση Ρεάλ και ΤΣΣΚΑ συνέχισαν να μην αφήνουν η μία την άλλη να διευρύνει το προβάδισμά της, αλλά τελικά οι Μαδριλένιοι ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν στο τέλος μιας και επικράτησαν με 86-78.

Δεκάλεπτα: 14-15, 33-27, 43-44, 66-66 (κ.α.), 86-78.
ΡΕΑΛ (Λάσο): Ντράπερ, Φερνάντεθ 20 (13ρ., 5ασ., 3κλ.), Σουάρεθ 3, Ρέγιες 4 (5ρ.), Μίροτιτς 10 (5ρ.), Ροντρίγκεθ 3, Χετσχεμάιρ 5, Μπέγκιτς (5ρ.), Κάρολ 31 (5ρ.), Γιούλ 10 (4ασ., 2κλ.), Σλότερ.
ΤΣΣΚΑ (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 13, Μίτσοβ 12 (3ασ.), Τζάκσον 4 (2κλ.), Κρστιτς 11 (6ρ.), Ουίμς 10, Ζοζούλιν, Έρτσεγκ 13, Κρίστμας, Καούν 11 (4κοψ.), Κριάπα 4 (9ρ.), Πονκρασόφ (3ασ.).