ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ | Τόμιτς λαμπρός την οδηγεί…

Τι και αν η Μπαρτσελόνα δεν είχε στην διάθεσή της τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο; Η ισπανική ομάδα είχε τον Αντε Τόμιτς(20π.) σε εξαιρετική ημέρα και μαζί με τον Χαβιέ Ραμπασέδα (16π.) οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη απέναντι στην μέχρι πρότινος αήττητη Σιένα με 85-66.

Από την αρχή του ματς η Μπαρτσελόνα μπήκε με περισσότερη ενέργεια και διάθεση στο παρκέ και αυτό είναι κάτι που φάνηκε και στο σκορ, μιας και οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 20-13. Η Σιένα προσπάθησε να δείξει σημάδια βελτίωσης και εν μέρει τα κατάφερε, καθώς στο 14ο λεπτό το σκορ

ήταν 26-20. Στα εναπομείντα όμως έξι λεπτά για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια, η Σιένα σημείωσε μόλις εννέα πόντους, γεγονός που δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο οι παίκτες -του Τσάβι Πασκουάλ, οι οποίοι στο τέλος της δεύτερης περιόδου ήταν μπροστά με 48-29.

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε το "πάρτι" της και στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς στο 30ο λεπτό ήταν μπροστά με 21 πόντους διαφορά (68-47). Στην τελευταία περίοδο η Σιένα δεν ήταν σε θέση να αλλάξει τα δεδομένα και έτσι η Μπαρτσελόνα οδηγήθηκε στην εύκολη νίκη με 85-66 και σταμάτησε έτσι το αήττητο που είχε στο Top-16 η ομάδα του Λούκα Μπάνκι.

Δεκάλεπτα: 20-13, 48-29, 68-47, 85-66
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα, Χουέρτας 10 (1), Γιασικεβίτσιους 8 (1), Ουάλας 5 (1), Ίνγκλς 2, Ραμπασέδα 16 (4), Λόρμπεκ 5, Τζαβάι 11 , Μάικλ 8, Τόμιτς 20.
Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 19 (3), Έζε 12 , Ράσιτς 6 (2), Κανγκούρ 4, Σανικίντζε 2, Λετσχάλερ , Τζάνινγκ 4 , Χάκετ 14 , Μος 5 (1)