ΜΑΚΑΜΠΙ Τ.Α. | "Περίπατος" στην Τουρκία

Εξαιρετικά άνετο ήταν το πέρασμα της Μακάμπι Τελ Αβίβ από την έδρα της Μπεσίκτας, μιας και η ισραηλινή ομάδα επικράτησε με 55-77 για την 6η αγωνιστική του Top-16.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε αποκλειστικά στους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ, οι οποίοι όχι μόνο επέβαλλαν τον ρυθμό τους αλλά κατάφεραν να χτίσουν και μια μεγάλη διαφορά ασφαλείας. Στο πρώτο μισό του ματς η Μακάμπι Τελ Αβίβ προηγούνταν της Μπεσίκτας με 22-43.Στην τρίτη περίοδο τόσο η Μπεσίκτας, όσο και η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν ιδιαιτέρως άστοχες, με αποτέλεσμα έχουν επιμέρους σκορ στο δεκάλεπτο 13-14. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ρυθμός
του ματς ανέβηκε, η Μπεσίκτας προσπάθησε να γίνει πιο επικίνδυνη, αλλά η διαφορά που είχε η Μακάμπι ήταν καθοριστική και έτσι η "ομάδα του λαού" έφτασε στη νίκη με 55-77. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της Μακάμπι στο Top-16, ενώ η Μπεσίκτας εξακολουθεί να μην έχει γευτεί ακόμα την χαρά της νίκης.Δεκάλεπτα: 12-21, 22-43, 35-57, 55-77Μπεσίκτας (Κουντέρ): Γουίν 4 , Ακίν 3, Ατσίκ, Βίντμαρ 11 , Φαλκέρ 1, Τσετίν 13 (3) Μάρκοτα 5, Κρίστοφερ 12 (2), Νάλγκα 2, Οζέρ, Τζέρελς 4
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Λόγκαν 10 (2), Τζέιμς 7 , Χίκμαν 9 (2), Ελιγιάχου 14, Ροθ , Πνίνι, Κάνερ-Μέντλεϊ 12 ( 3), Οχαγιόν 7, Πλάνινιτς 4, Λάντεσμπεργκ 8