ΡΕΑΛ Μ. | Με Γιουλ το 2-0 η Ρεάλ

Με εκπληκτική εμφάνιση του Σέρχιο Γιούλ που πέτυχε 26 πόντους σε 33:45 λεπτά παιχνιδιού, η Ρεάλ έκανε το 2-0 επικρατώντας της Μακάμπι με 75-63, χωρίς να "συναντήσει" ιδιαίτερη αντίσταση από την "ομάδα του λαού".

Η Ρεάλ ήταν η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυνατά επιβάλλοντας το ρυθμό της από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού. Μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα με αποτέλεσμα να έχει το προβάδισμα καθ' όλη τη διάρκειά του. Η ανάπαυλα

βρήκε τη Ρεάλ μπροστά στο σκορ με 36-28.

Η πολύ καλή άμυνα της Ρεάλ συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τους "Μαδριλένους" να είναι απόλυτα κυρίαρχοι και στα ριμπάουντ. Η Μακάμπι δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να απειλήσει ουσιαστικά τη "βασίλισσα", η οποία 3'24'' έφτασε την διαφορά στους 18 πόντους (71-53). Το τελικό 75-63 κάνει την Ρεάλ το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση στο φάιναλ φορ του Λονδίνου.

Δεκάλεπτα: 18-13, 36-28, 56-46, 75-63

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Ρούντι Φερνάντεθ 9, Σουάρεθ 2, Ρέγες 3, Μίροτιτς 10, Ροντρίγκεθ, Μπέγκιτς 2, Κάρολ 14, Γιουλ 26, Σλότερ 9.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Λόγκαν 19, Τζέιμς 13, Σμιθ 5, Χίκμαν 10, Ελιγιάχου 2, Ροθ, Πνίνι, Κάνερ-Μέντλεϊ 10, Οχαγιόν, Πλάνινιτς 2, Ζαλμανσόν, Λάντεσμπεργκ 2.