Θρύλος ο Μεγαλοπρεπής (2-0)!

Με άμυνα που τσάκιζε κόκαλα και τους Αντιτς - Χάινς σε καταπληκτική βραδιά, ο Ολυμπιακός δούλευε σαν το ρολόι του Big Ben... Συνέτριψε 71-53 την Αναντολού Εφές στο κατάμεστο ΣΕΦ και πάει στην -αγαπημένη του- Πόλη, με κληρονομιά το 2-0 στις νίκες και αποφασισμένος να τελειώσει εκεί τη σειρά. Επόμενο παιχνίδι στην Τετάρτη (17/4).Ο Ολυμπιακός
άργησε 5 λεπτά να μπει στο παιχνίδι. Στο διάστημα αυτό η Εφές έκανε πάρτι κάτω από τα καλάθια και προηγήθηκε 2-12 στο 5', με τους ερυθρόλευκους να έχουν 0/8 δίποντα! Ο Πρίντεζης πέτυχε το πρώτο καλάθι (οι πρώτοι δύο πόντοι προήλθαν από βολές του Σπανούλη) και ο Πάουελ μείωσε σε 6-12. Οι τούρκοι συνέχιζαν να "καθαρίζουν" όλα τα επιθετικά ριμπάουντ, παίρνοντας δεύτερες και τρίτες επιθέσεις και ο Σαβάνοβιτς με τρίποντο έκανε το 7-16 στο 7'. Η συνέχεια ανήκε στην ομάδα του Μπαρτζώκα. Εσφιξαν οι... δαγκάνες της άμυνας και οι ερυθρόλευκοι με σερί 7-0 (μέσα σε δύο λεπτά) από τους Λο, Αντιτς και Σπανούλη, η πρώτη περίοδος έκλεισε 14-16.Με τον Αντιτς να έχει 2/2 τρίποντα και το σερί να πηγαίνει στο 10-0, ο Ολυμπιακός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (17-16), στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου. Η άμυνα τσάκιζε κόκαλα και οι Χάινς (με δύο διαδοχικά καλάθια) - Περπέρογλου έδωσαν αέρα 5 πόντων (23-18) στους γηπεδούχους, ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους σκορ 16-2! Οι τούρκοι μείωσαν 23-22, αλλά ο ιθύνων νους και "μαέστρος" Σπανούλης με 7 σερί πόντους, έκανε το 30-24 στο 18'. Στη συνέχεια "μίλησε" ο Περπέρογλου, ο οποίος με 4 διαδοχικούς πόντους ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (35-24), μέχρι να κλείσει το ημίχρονο 35-26.Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 39-29 με τον Πάουελ, αλλά δέχθηκε 5 αναπάντητους πόντους, μέχρι ο Πρίντεζης να δώσει ανάσα (41-34) και ο Χάινς με 5 διαδοχικούς πόντους να κάνει το 46-34 στο 26'. Τρίποντο ο Πρίντεζης, 10-0 ο Ολυμπιακός, 49-34 στο 27' και "φωτιά" στο ΣΕΦ. Μια "φωτιά" που προς στιγμήν έκαψε τη γούνα των γηπεδούχων, οι οποίοι δέχθηκαν 6 αναπάντητους πόντους (49-40), μέχρι ο Σλούκας με τρίποντο buzzer beater να διαμορφώσει το σκορ της 3ης περιόδου (52-40). Είχαν μπει οι βάσεις για τη μεγάλη νίκη και το 2-0. Βάσεις που έγιναν θεμέλεια στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, με το τρίποντο του Παπανικολάου και το κάρφωμα του Χάινς (57-40). Ο Αντιτς έκανε το 59-40 και με τρίποντο το 62-41, με τους τούρκους να έχουν σκοράρει μόνο με βολές! Το πρώτο καλάθι της Εφές στην 4η περίοδο πέτυχε ο Γκονλούμ, 5 λεπτά μετά την έναρξή της (62-45). Ήταν όμως πολύ αργά για να διεκδικήσουν οι τούρκοι κάτι καλύτερο από μια αξιοπρεπή ήττα... Ούτε αυτό κατάφερε, όμως, περνώντας μετά κόπων και βασάνων τους 50 πόντους.