ΠΑΟΚ | "Λύγισε" στην Τουρκία ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε απέναντι στην Ανκαρα με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 84-65 για τον 6ο όμιλο του Eurocup.

Η Ανκαρα φρόντισε να δείξει τις άγριες διαθέσεις της από νωρίς καθώς στο 4ο λεπτό ήταν ήδη μπροστά με 12-0. Το εφιαλτικό πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον ΠΑΟΚ στο -21 (28-7 στο 10΄). Οι παίκτες του δικεφάλου συνέχισαν να μην μπορούν να κάνουν τα αυτονόητα, τη

στιγμή που η Ανκαρα δεν ήταν διατεθειμένη να δείξει κανένα έλεος (48-18 στο 20΄).

Στο δεύτερο μισό η κατρακύλα του ΠΑΟΚ σταμάτησε και με τον Γιώργο Μπόγρη να πετυχαίνει 12 πόντους στην τρίτη περίοδο η διαφορά έπεσε κατά 10 πόντους (64-44 στο 30΄). Το παιχνίδι είχε κριθεί όσον αφορά το νικητή, ωστόσο ο ΠΑΟΚ μείωσε κι άλλο τη διαφορά στο 38΄ (80-65), με την Ανκαρα να παίρνει τελικά τη νίκη με 86-65.

Τα δεκάλεπτα:28-7, 48-18, 66-44, 84-65

Άνκαρα (Σουντέρ): Καβακλίογλου 3, Καντάν 2, Μπίμπο, Ερντίζ 9, Βάλτερς 15, Πλίσνιτς 11, Ράσιτς, Γκολούμποβιτς 12, Τάκερ 24, Καμέρ 6, Οζκάν 2, Μπαϊγιούλ.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 16, Κούπερ 15, Χαραλαμπίδης, Τσόκλας 2, Βουκίσεβιτς 3, Τσαιρέλης 5, Ντέντας 5, Μαργαρίτης, Καλλές, Μπόγρης 19, Κασελάκης, Λιάπης