Βαριά ήττα στην Αγκυρα για τον ΠΑΟΚ

Την 3η του ήττα σε οκτώ αγωνιστικές στο Eurocup υπέστη ο ΠΑΟΚ, 65-84 από την TED Ankara στην Αγκυρα.Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου... μπήκε στο παρκέ μόνο στη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου, όπου κλήθηκε να επιστρέψει από διαφορά 30 πόντων (48-18 το ημίχρονο)! Ο Δικέφαλος βελτιώθηκε στην επανάληψη, μείωσε έως και τους 13 πόντους
(78-65 στο 37'), αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα.Με το αποτέλεσμα αυτό, ο ΠΑΟΚ παραμένει μαζί με τη Χιμίκ στη 2η θέση με ρεκόρ 5-2, ωστόσο πλέον αισθάνεται την... ανάσα των Αnkara και Μπούντοτσνοστ.Η ελληνική ομάδα ήταν... απούσα σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με τους Τούρκους να προηγούνται 28-7 στην πρώτη περίοδο και 48-18 στο τέλους του δεύτερου δεκαλέπτου!Με χρέος πλέον να "μαζέψουν" την έκταση της διαφοράς και να αποφύγουν τη συντριβή, οι παίκτες του Μακρόπουλου μπήκαν σαφώς πιο καλά στο δεύτερο μέρος, παίρνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 26-18. Τρία λεπτά πριν από το τέλος, μάλιστα, μείωσαν μέχρι και τους 13π. (78-65), ωστόσο οι γηπεδούχοι έτρψαν σερί 6-0 για το τελικό 84-65.Ο Γιώργος Μπόγρης με 19 πόντους (8/14 δίποντα, 3/3 βολές), τέσσερα ριμπάουντ και 3 ασίστ πάλεψε για τον ΠΑΟΚ. 16 πόντους είχε ο Πέιν (8/10 δίποντα) και 15 ο Κούπερ, που μάζεψε και επτά ριμπάουντ.