"Λύγισε" (84-65) από... Τούρκους και προβλήματα ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα στην Τουρκία από την Άνκαρα με 84-65 για την 8η αγωνιστική του Eurocup. Η ελληνική ομάδα, η οποία είχε σημαντικά προβλήματα πριν (ο Κώστας Χαραλαμπίδης είχε ίωση και αγωνίστηκε μόνο 6'55'') και κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης (ο Βαγγέλης Μαργαρίτης υπέστη διάστρεμμα λίγο πριν το τέλος της γ' περιόδου), πραγματοποίησε ίσως το χειρότερο ημίχρονο της φετινής σεζόν (48-18), γεγονός που δεν της επέτρεψε να διεκδικήσει

κάτι παραπάνω από τη σημερινή (4/12) αναμέτρηση.

Μια τριάδα παικτών διεσώθη από το... ναυάγιο του ΠΑΟΚ: Ο Ντι Τζέι Κούπερ με 15 πόντους (1/3δ, 4/8τρ, 1/6β), 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 13 (!) ασίστ σε 33 λεπτά συμμετοχής, ο Μαρκ Πέιν (16π, 8/10δ, 0/2τρ, 5ρ, 1ασ) και ο Γιώργος Μπόγρης (19π, 8/14δ, 3/3β, 4ρ, 3ασ).

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, η οποία έχασε την ευκαιρία με νίκη να κλειδώσει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, παρά την ήττα παραμένει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας σε ισοβαθμία με την Χιμίκ με πέντε νίκες σε 8 αναμετρήσεις, ενώ η Άνκαρα βρίσκεται πλέον σε απόσταση αναπνοής στην τέταρτη θέση με 4 νίκες και ισάριθμες ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 28-7, 48-18, 66-44, 84-65.
ΑΝΚΑΡΑ (Σάντερ): Καβακλιόγκλου 3 (1), Καντάν 2, Ερντενίζ 9, Πλίσνιτς 11 (1), Βάλτερς 15 (3), Γκολούμποβιτς 12, Τάκερ 24 (4), Καμέρ 6, Οζκάν 2, Μπαϊγκιούλ.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 16, Κούπερ 15 (4), Χαραλαμπίδης, Τσόχλας 2, Βουτσίσεβιτς 3 (1), Τσαϊρέλης 5, Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης, Καλλές, Μπόγρης 19, Κασελάκης, Λιαπης.