ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ | Ποδαρικό με το "αριστερό"

Με ήττα ξεκίνησε ο Πανιώνιος τις υποχρεώσεις του στη φάση των "Last 32" του Eurocup, καθώς ηττήθηκε από τη Νίζνι εντός έδρας με 75-89. Το κακό τέταρτο δεκάλεπτο πλήρωσαν οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε ο Πανιώνιος, έχοντας «ζεστό» τον Έρικ ΜακΚόλουμ με το ξεκίνημα του αγώνα (9-4). Οι φιλοξενούμενοι όμως ανέβασαν στροφές στη συνέχεια

και με τον Ρότσεστρι μπροστάρη επιθετικά, όχι μόνο πήραν προβάδισμα, αλλά κατάφεραν να χτίσουν διαφορά (11-18). Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου προσπάθησαν να μειώσουν, ωστόσο η διαφορά παγιώθηκε στους 7 πόντους, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 17-24 υπέρ της ομάδας από το Νόβγκοροντ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τους «κυανέρυθρους», οι οποίοι έβλεπαν τον ΜακΚόλουμ να έχει σταθερή επαφή με το καλάθι και χάρη σε τρίποντο του Μίλμπουρν πέρασαν μπροστά με 26-24. Η Νίζνι αντέδρασε, όμως και με τρίποντο του Πάνιν πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ (28-31) συντηρώντας το προβάδισμα της σταθερά. Ο Κυρίτσης έδινε βοήθειες –επιθετικά- στον ΜακΚόλουμ, όμως Ρότσεστι και Κορόμπκοφ κρατούσαν το προβάδισμα για την ομάδα τους, κλείνοντας το πρώτο μέρος με σκορ 42-47.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκαν και πάλι πολύ δυνατά στο παρκέ και έχοντας αιχμή του δόρατος τον Αλέξανδρο Κυρίτση, ο οποίος συνέχισε να δίνει λύσεις κατάφερε και μείωσε αρχικά σε 50-51, ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισε σε 55-55. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, όμως στο φινάλε του δεκαλέπτου η Νίζνι κατάφερε να πάρει προβάδισμα με Τόμπσον και Μπάμπιτ για το 59-63.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο σοβαροί, Μπάμπιτ και Τόμπσον ανέλαβαν δράση και η διαφορά άρχισε να ξεφεύγει υπέρ της ομάδας από το Νόβγκοροντ (61-70). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των φιλοξενουμένων και μοιράια η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια νούμερα (65-78 με Μπάμπιτ). Ο Πανιώνιος προσπάθησε, όμως οι παίκτες του Λούκιτς κράτησαν το προβάδισμα και πήραν στο φινάλε τη νίκη με 75-89, ξεκινώντας ιδανικά τη φάση των "Last 32" του Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 42-47, 59-63, 75-89.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 31(3), Ντούβνιακ, Κάρτερ 2, Μίλμπουρν 15(1 τρ., 8 ριμπ.), Αθανασούλας 1, Μπατής, Λάνγκφορντ 10, Σύμτσακ 2, Κυρίτσης 14(1), Σαλούστρος.

Νίζνι Νόβγκοροντ (Λούκιτς): Μπαμπούριν 2, Μπάμπιτ 17(2), Αντόνοφ 9(1), Κορόμπκοφ 8, Κβοστόφ 9(1), Γκουμπάνοφ 2, Πάνιν 9(1), Τόμπσον 17, Ρότσεστι 16, Πολ.