ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | "Υπέταξε" το Περιστέρι

Ο Ολυμπιακός, αν και τα βρήκε "σκούρα" στο τελευταίο δεκάλεπτο, με κορυφαίο τον Γιώργο Πρίντεζη πήρε τη νίκη με 78-92 επί του Περιστερίου και παρέμεινε αήττητος στην φετινή Α1.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το Περιστέρι προέβαλλε σθεναρή αντίσταση κόντρα στον Ολυμπιακό

και παρά το γεγονός πως οι "ερυθρόλευκοι" είχαν μικρό προβάδισμα, δεν τους άφηνε να ανοίξουν την διαφορά. Στο τέλος του δεκαλέπτου όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με 20-29.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός ανέβασε τον ρυθμό του και με οδηγό τον Πρίντεζη διατήρησε και αύξησε το προβάδισμά του στους 11 πόντους με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι Πειραιώτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με το Περιστέρι να προσπαθεί να "ψαλιδίσει" την διαφορά. Με τρίποντο του Αντώνη Μάντζαρη μάλιστα, η ομάδα του Τζίμη Κουστένη μείωσε στους 10 (58-68) στο 29' αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε αμέσως με σουτ τριών πόντων του Γκετσεβίτσιους για το 58-71.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Περιστέρι πάτησε γκάζι και κατάφερε να μειώσει την διαφορά στο -7 (66-73) με καλάθι του Τάιλερ Χάινς στο 32'. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 12 πόντων κατάφεραν να μειώσουν ακόμη και στους 3 πόντους (72-75) προκαλώντας εκνευρισμό στους πρωταθλητές. Ο Ολυμπιακός απάντησε όμως άμεσα και πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με 75-86 στο 38' και πήρε τελικά τη νίκη με 78-92.

Δεκάλεπτα: 20-29, 38-49, 58-71, 78-92