ΠΑΟΚ | Πάτησε "γκάζι" και σάρωσε την Καλαμίτσα

Ο ΠΑΟΚ "ξύπνησε" στο δεύτερο ημίχρονο και αφού ανέτρεψε την διαφορά των δέκα πόντων που είχε πάρει η Καβάλα, επικράτησε με 70-91 στο κλειστό της Καλαμίτσας, για την πέμπτη αγωνιστική της Α1.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ και δεν παρουσίαζαν αξιοσημείωτες διαφορές. Απέφευγαν τα πολλά τρεξίματα και το ματς είχε αργό ρυθμό.

Ο Καβάλα στην δεύτερη περίοδο

μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε στο 13' να προηγηθεί με 29-22, προβάδισμα που δεν κατάφερε όμως να διατηρήσει καθώς ο ΠΑΟΚ μείωσε στο 15' σε 29-27. Ο ΠΑΟΚ με τρίποντο του Δέδα ισοφάρισε σε 32-32 ένα λεπτό αργότερα αλλά η Καβάλα πάτησε γκάζι και με μπροστάρη τον Γκαγκαλούδη βρέθηκε στο +10 (51-41) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έκανε την αντεπίθεσή του και με τρίποντο του Χάτσερ μείωσε την διαφορά στον πόντο (53-52) στο 24'. Στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ εκμεταλλευόμενος την κακή αμυντική λειτουργία της Καβάλας και "πυροβολώντας" από την γραμμή των τριών πόντων κατάφερε να προηγηθεί με 58-68 στο τέλος της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό ενώ η Καβάλα έμοιαζε να έχει ξεμείνει από ενέργεια. Οι φιλοξενούμενοι στο 37' ανέβασαν την διαφορά στους 20 πόντους (63-83) και ουσιαστικά "κλείδωσε" τη νίκη που ήρθε τελικά με σκορ 70-91.

Δεκάλεπτα: 20-19, 51-41, 58-68, 70-91Σε λίγο περισσότερα...