ΑΓΟΡ | Με "δίδυμο" φωτιά "λύγισε" τον Πανελευσινιακό

Τι και αν ο Πανελευσιανιακός είχε σε καταπληκτική μέρα τους Νίκο Παπανικολόπουλο (22π.) και Νίκο Λιακόπουλο (19π.), ο ΑΓΟΡ είχε τις λύσεις και τους Νέστορα Κόμματο (19π.) και Μπρεντ Πέτγουεϊ (15π.) σε τρελά κέφια και πήρε τη νίκη με 75-69.

Μοιρασμένο ήταν το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού ΑΓΟΡ και Πανελευσινιακός συμβάδιζαν στο σκορ. Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου με μπροστάρη τον Νίκο Λιακόπουλο, ο οποίος σημείωσε επτά συνεχόμενους πόντους η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα πήρε προβάδισμα με 18-22 στο 13ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα ο Νέστορας Κόμματος πήρε το όπλο του και οδήγησε

επιθετικά τον ΑΓΟΡ, μιας και ο πολύπειρος παίκτης σημείωσε στην δεύτερη περίοδο 12 πόντους και έτσι η ομάδα του έκλεισε το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (38-33).

Μετά από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο ΑΓΟΡ κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 13 πόντους διαφορά (49-36) στο 23ο λεπτό. Ο Πανελευσινιακός όμως με τρία συνεχόμενα τρίποντα από τους Παπανικολόπουλο (ευστόχησε σε δύο σουτ τριών πόντων) και Λιακόπουλο μείωσε την διαφορά στους πέντε πόντους (55-50) 30'' πριν από την λήξη της περιόδου.

Ο ΑΓΟΡ ξεκίνησε δυναμικά την τέταρτη περίοδο και πήρε προβάδισμα εννέα πόντων (59-50) στο 32ο λεπτό. Όμως ο Παπανικολόπουλος και ο Λιακόπουλος δήλωσαν και πάλι “παρόντες” και έτσι ο Πανελευσινιακός ισοφάρισε σε 61-61 στο 37ο λεπτό. Ο Απόλλωνας Τσόχλας έβαλε και πάλι τον ΑΓΟΡ μπροστά με 68-64 στο 38ο λεπτό. Ο Παπανικολόπουλος με εύστοχο τρίποντο έκανε το 68-67 στο 39ο λεπτό, αλλά ο Πέτγουεϊ στην αμέσως επόμενη φάση με γκολ φάουλ, έκανε το 71-67 υπέρ του ΑΓΟΡ. Το τελικό 75-69 διαμόρφωσε ο Παπανικολόπουλος.

Δεκάλεπτα: 16-15, 38-33, 57-50, 75-69
ΑΓΟΡ (Κουφός): Μπράουν 5 (1), Καλλινικίδης 2, Κόλιμον, Αγγελόπουλος 7, Τσόχλας 10 (2), Ντούβνιακ 11 (1), Κόμματος 19 (3), Κάρτερ 4, Λάτοβιτς 2, Πέτγουέι 15 (2).
Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος, Νίκου, Παπανικολόπουλος 22 (4), Παπανικολάου 4, Δημακός 5 (1), Ραΐβιο 3 (1), Λιακόπουλος 19 (3), Δεληγιάννης 3, Καμπ 5, Τσιάκος 8.