ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Ετρεχε με 106 ο Ολυμπιακός (pics)

Ο Τζόι Ντόρσεϊ αποφάσισε να λυτρώσει νωρίτερα τους Ιταλούς και δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα έσπασε την μπασκέτα με κάρφωμα και ο εντυπωσιακός Ολυμπιακός επικράτησε της Σάσαρι με 87-106.

Ορεξάτος μπήκε στο παρκέ ο Ολυμπιακός και μόλις στο δεύτερο λεπτό του αγώνα ο Δημήτρης Μαυροειδής έδωσε προβάδισμα στους Πειραιώτες με 2-9. Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε

με αρκετά γρήγορο ρυθμό και καλές επιθέσεις από τους δύο αντιπάλους και βρήκε τον Ολυμπιακό και τη Σάσαρι να είναι ισόπαλοι με 26-26.

Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με την Σάσαρι να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων (50-48). Η ιταλική ομάδα πήρε τον έλεγχο στην τρίτη περίοδο και βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με οκτώ πόντους (60-52) στο 23ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα, βρίσκοντας τις επιθετικές λύσεις που ήθελε μέσα από την ρακέτα του και ο Στράτος Περπέρογλου με εύστοχο τρίποντο στο τέλος της τρίτης περιόδου έβαλε μπροστά τους “ερυθρόλευκους” με 69-80.

Πάρτι έστησαν οι “ερυθρόλευκοι” στην τέταρτη περίοδο και ο Τζόι Ντόρσεϊ τελείωσε την αναμέτρηση νωρίτερα από ότι έπρεπε, καθώς με κάρφωμα στο 38ο λεπτό έσπασε την μπασκέτα και ο αγώνας τελείωσε με το κοντέρ του Ολυμπιακού να σταματάει στο 106...

Δεκάλεπτα: 26-26, 50-48, 69-80, 87-106

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 9, Άντιτς 5 (1), Σπανούλης 15 (1), Περπέρογλου 10 (2), Ντόρσεϊ 8, Σλούκας , Μαυροειδής 7, Γκετσεβίτσιους 18 (3), Πρίντεζης 19 (2), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης, Κατσίβελης 6 (1).