ΜΙΚΡΕΣ ΕΘΝΙΚΕΣ | Ασταμάτητοι οι Νέοι

Η Εθνική Νέων Ανδρών νίκησε με 70-47 το Μαυροβούνιο και έκανε το έξι στα έξι, σημειώνοντας τη δεύτερη της νίκη στη δεύτερη φάση του Ευρωμπάσκετ. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 17 πόντους.

Το παιχνίδι δεν μαρτυρούσε από την αρχή του, τι εξέλιξη θα είχε. Η Ελληνική ομάδα ήταν ανώτερη στο πρώτο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον Δημήτρη Αγραβάνη, ήταν μπροστά με βραχεία κεφαλή στην πρώτη περίοδο (16-12).

Οι Μαυροβούνιοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο δεκάλεπτο, περιορίζοντας τις

διεισδύσεις των παικτών του Κώστα Μίσσα αμυνόμενοι σε ζώνη. Τακτική που απέδωσε καρπούς για λίγο καθώς οι διεθνείς μας σπατάλησαν κάποιες επιθέσεις με άσχημα σουτ τριών πόντων. Η αστοχία δεν κράτησε για πολύ όμως και έτσι η Ελληνική ομάδα έβαλε τα σουτ της και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 30-19.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το πόδι στο γκάζι για την Ελληνική ομάδα. Όσους πόντους είχε σκοράρει σε 20 λεπτά (30), έβαλε σχεδόν σε ένα δεκάλεπτο (29), στο τρίτο. Καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι αλλά και την ψυχολογία των αντιπάλων της.

Στη τελευταία περίοδο οι διεθνείς έκαναν συντήρηση δυνάμεων και απλά κράτησαν τη μεγάλη νίκη.

Εκτός από τον Παπαπέτρου, διακριθέντες ήταν και οι Λευτέρης Μποχωρίδης (10 πόντους, 6 ριμπάουντ), Δημήτρης Αγραβάνης (11 πόντους, 4 ριμπάουντ) και ο Γιάννης Αντεντοκούνμπο (12 πόντους, 12 ριμπάουντ και 7 ασίστ).

Ο προπονητής της Εθνικής Νέων Ανδρών, Κώστας Μίσσας, προσπάθησε και να ξεκουράσει κάποιους παίκτες, γι αυτό και δεν πήρε χρόνο συμμετοχής ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, καθώς η εξέλιξη του παιχνιδιού το επέτρεψε.

Δεκάλεπτα: 16-12, 30-19, 59-26, 70-47

Ελλάδα (Μίσσας): Μποχωρίδης 10 (6 ρίμπ., 3 ασίστ), Παπαπέτρου 17 (4 ρίμπ., 3 ασίστ, 2κλ., 1κοψ.), Καραμαλέγκος, Καλογιαννίδης, Σλαφτσάκης 5, Μήτσιαλος 4, Αντετοκούνμπο 12 (12 ρίμπ.7 ασίστ), Μελισσαράτος 2, Αγραβάνης 11 (4 ρίμπ.), Καμπερίδης 7 (5 ρίμπ., 3 ασίστ.), Γόντικας 2.

Μαυροβούνιο (Παβίσεβιτς): Φάτιτς, Κασάλιτσα, Μούσοβιτς, Ζίζιτς, Βούσοβιτς 5, Βρμπίτσα, Μούγκοσα 6, Μίκοβιτς 10 (6ριμπ.), Μρντακ, Νίκολιτς 5 (5 ρίμπ., 2κοψ.), Πάβιτς 12 (4κλ., 1κοψ.), Λάτκοβιτς 9 (4 ρίμπ., 3 ασίστ, 2 κλ.)