ΜΑΛΑΓΑ | "Βασίλισσα" μέσα στην Μαδρίτη

Τελικά η Ρεάλ Μαδρίτης δεν μπορεί χωρίς τον Ρούντι Φερνάντεθ και η άπιαστη στην τρίτη περίοδο Μάλαγα της έδωσε ένα ηχηρό "χαστούκι" καθώς επικράτησε με 74-77 και μπέρδεψε τα πράγματα στον όμιλο του Παναθηναϊκού.

Ο Ράφαελ Χετσχεμάιερ δεν άφησε να φανεί το κενό του Ρούντι Φερνάντεθ κατά την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου και έτσι η Ρεάλ Μαδρίτης στο 10ο λεπτό ήταν μπροστά με 21-15. Οι Μαδριλένιοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία

του αγώνα και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά οκτώ πόντων (40-32).

Στην τρίτη περίοδο η Μάλαγα τα "σάρωσε" όλα στο πέρασμά της, καθώς έτρεξε ένα απίστευτο 0-15 και έτσι στο 27ο λεπτό πήρε εκείνη κεφάλι στο σκορ με 45-49. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο έχοντας προβάδισμα επτά πόντων (53- 60) και επιμέρους σκορ 15-28! Η Μάλαγα συνέχισε να προηγείται και στην τελευταία περίοδο και στο 32ο λεπτό ήταν μπροστά με 55-66, αλλά σε εκείνο το σημείο ήταν η σειρά της Ρεάλ να αντεπιτεθεί και να τρέξει ένα σερί 8-0 και να μειώσει σε 63-66 στο 36ο λεπτό. Το σόου του Σέρτζιο Ροντίγκεθ στην τελευταία περίοδο συνεχίστηκε και έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (67-68) στο 37ο. Ο Φραν Βάσκεθ έδωσε "αέρα" τεσσάρων πόντων (69-73) στην Μάλαγα, 38 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. To μόνο που κατάφερε η Ρεάλ ήταν να μειώσει σε 74-77 με τρίποντο του Νίκολα Μίροτιτς και έτσι η Μάλαγα πήρε σπουδαία νίκη και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Λούκα Ζόριτς και Κρούνοσλαβ Σίμον με 21 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ρεάλ - που αγωνίστηκε χωρίς τον Ρούντι Φερνάντεθ- πρώτος σκόρερ ήταν ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-15, 40-32, 53-60, 74-77

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντράπερ, Σουάρεθ 3, Ρέγιες 6, Μίροτιτς 12 (8ρ.), Ροντρίγκεθ 17 (6ασ., 2κλ.), Χετσχεμάιερ 6, Μπέγκιτς 4, Κάρολ 10, Γιουλ 9, Σλότερ 7 (2κλ., 2κοψ.).

Μάλαγα (Ρέπεσα): Σίμον 18 (5ρ., 2ασ., 2κλ.), Ουίλιαμς 3, Λίμα 2, Πάνκο 3, Βιδάλ, Ουρτασούν 4, Κάλογουεϊ 9, Πέροβιτς 7, Βάσκεθ 10, Ζόριτς 21 (12ρ., 2κλ., 2κοψ.), Ντράγκιτς.