ΜΑΛΑΓΑ | Με... ταμπλό στο TOP-16 (video)

Η Σιένα είχε κερδίσει στη λήξη τη Μάλαγα στον πρώτο γύρο, αλλά η Ουνικάχα την πλήρωσε με το ίδιο ακριβώς νόμισμα και με καλάθι του Γκρέιντζερ στη λήξη η ισπανική ομάδα πήρε τη νίκη 64-62 και την πρόκριση στο ΤΟP-16 αφήνοντας εκτός τη Σιένα.

Ο λαός λέει πως "η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο". Και στη Φλωρεντία τα λόγια αυτά βρήκαν απόλυτη εφαρμογή. Ο Τζεφ Βιτζινάνο πριν έναν μήνα είχε δώσει την πρώτη νίκη στην ομάδα του με σουτ στη λήξη απέναντι στη Μάλαγα. Η ομάδα του Πλάθα, όμως, την εκδικήθηκε με το χειρότερο τρόπο αφού με καλάθι του Τζέισον Γκρέιντζερ στη λήξη με ταμπλό

από τα 5 μέτρα έδωσε τη νίκη-πρόκριση στην ομάδα του στο TOP-16 και άφησε εκτός την ιταλική ομάδα.

H Mάλαγα είχε από το ξεκίνημα του ματς τα ηνία στο προβάδισμα και στο ημίχρονο προηγήθηκε 22-32. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Σιένα μάζεψε τη διαφορά και στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε ο κακός χαμός. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, ο Τούλσον με τρομερό τρίποντο έκανε το 60-62, στην επόμενη επίθεση ο Χάντερ έκανε το 62-62 3'' πριν το τέλος. Ο Γκρέιντζερ πήρε τη μπάλα και με ένα απίστευτο καλάθι έδωσε τη νίκη-πρόκριση στην ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 12-15, 22-32, 38-42, 62-64
Σιένα: Βιτζιάνο 2, Χάντερ 14, Κούρνοχ 8 (2), Ρότσεστι 2, Κάρτερ 14 (4), Ρες, Όρτνερ, Νέλσον 4, Χάκετ 6, Γκριν 12.
Μάλαγα (Πλάθα): Βιδάλ, Κάλογουεϊ 13 (3), Σουάρεθ 3 (1), Γκρέιντζερ 13 (1), Βάσκεθ 8, Τούλσον 3 (1), Κουζμίνσκας, Κάνερ-Μέντλεϊ 20 (2), Στίματς 4.