ΤΣΣΚΑ Μ. | Εύκολα η ΤΣΣΚΑ (video)

Σαφώς ανώτερη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πέρασε από το Βελιγράδι, επικρατώντας με 62-73 της Παρτιζάν.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με την ΤΣΣΚΑ ωστόσο να παίρνει το προβάδισμα από το ξεκίνημα. Οι παίκτες του Βουγιόσεβιτς είχαν ως στόχο τη νίκη κι έτσι κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ για το 19-20 του πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός συνέχισε να είναι υψηλός,

με την ΤΣΣΚΑ να έχει το προβάδισμα, το οποίο διεύρυνε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου για το 36-43.

Με διάθεση να καθαρίσει το παιχνίδι μπήκε στο παρκέ η ΤΣΣΚΑ στην επανάληψη. Γουίμς και Κρστιτς έδιναν λύσεις στην «ομάδα του στρατού» και στο 23’ το σκορ ήταν 41-49. Οι Σέρβοι ωστόσο δεν το έβαλαν κάτω και έχοντας πολυφωνία στην επίθεση στο 27’ μείωσαν με τον Μούσλι σε 49-50. Η ΤΣΣΚΑ ωστόσο δεν παρασύρθηκε από τον «τρελό» ρυθμό των γηπεδούχων και κατάφερε να ανοίξει εκ νέου τη διαφορά με Γουίμς, Καούν και Φριτζόν για το 49-58 στο 29’. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα κατάφερε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 10 πόντων (49-59).

Η διαφορά των 10 πόντων δεν επηρέασε τους Σέρβους στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, καθώς με σερί 7-0 από Μπογκντάνοβιτς και Μιλοσάβλιεβιτς στο 32’ το σκορ έγινε 56-59. Οι Ρώσοι όμως για μια ακόμα φορά κατάφεραν να απαντήσουν και με τον Καούν στο 34’ έκαναν το 56-63. Η ΤΣΣΚΑ κρατούσε το προβάδισμα με ευκολία και στο 38’ ο Τεόντοσιτς με τρίποντο αγκάλιασε τη νίκη της ομάδας του για το 59-69. Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα του Έτορε Μεσίνα να παίρνει τη νίκη με 62-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-43, 49-59, 62-73.

Παρτιζάν (Βουγιόσεβιτς): Λοβέρν 11, Ντάλο, Μιλουτίνοφ 4, Μιλοσάβλιεβιτς 17(3), Μπογκντάνοβιτς 10(2 τρ., 6 ασίστ), Γκάγκιτς, Μούσλι 11, Κίνσεϊ 9(1).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 10(2 τρ., 7 ασίστ), Μίτσοβ 6(1), Φριτζόν 11(2), Τζάκσον, Πάργκο, Κρστιτς 11, Γουίμς 11(1), Καούν 12, Κριάπα, Χάινς 9.