ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ | Δούλεψε για την Εφές (video)

Χάρη στην εξαιρετική της άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον Τζάστιν Ντέντμον η Ζαλγκίρις Κάουνας πέρασε από τη Γερμανία με 80-84 επί της Μπάμπεργκ, αφήνοντας εκτός τη Γερμανική ομάδα, δίνοντας την πρόκριση με αυτό το αποτέλεσμα στην Αναντόλου Εφές.

Με καλό ρυθμό άρχισε το παιχνίδι καθώς οι δύο ομάδες είχαν διάθεση να τρέξουν. Καμία όμως δεν κατάφερε να ξεχωρίσει στα πρώτα λεπτά, καθώς το σκορ ήταν ισόπαλο (7-7 στο 3’). Η Ζαλγκίρις πήρε τα ηνία της αναμέτρησης χάρη στον Γιανκούνας (7-12 στο 4’),

όμως η Μπάμπεργκ κατάφερε να μειώσει γρήγορα χάρη στον Γκολντσμπέρι (13-14). Οι Λιθουανοί έφτασαν μέχρι και το +6 (13-19), όμως με σερί 7-0 η Γερμανική ομάδα πέρασε μπροστά στο σκορ στο 7’ με καλάθι του Φίσερ (20-19). Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου οι παίκτες του Φλέμινγκ κατάφεραν να ανοίξουν τη διαφορά με Σάντερς και Φίσερ, για το 28-21.

Το σκηνικό έμενε ίδιο στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, με τη Μπάμπεργκ να έχει προβάδισμα 9 πόντων με καλάθι του Σμιθ (33-24 στο 12’). Στο 13’ η Ζαλγκίρις κατάφερε και μείωσε με Μιλάκνις και Λαβρίνοβιτς κάνοντας το 33-29. Ο Ντέντμον μείωσε ακόμα περισσότερο (33-32), όμως Φίσερ και Γκαβέλ ανέβασαν τη διαφορά για το 37-32. Στο 18’ οι φιλοξενούμενοι έχοντας ανεβασμένο τον Ντέντμον πήραν προβάδισμα με 38-39, ενώ λίγο αργότερα με τον ίδιο παίκτη το σκορ έγινε 42-44. Το ημίχρονο έκλεισε με 43-44 υπέρ των Λιθουανών.

Οι παίκτες του Κρις Φλέμινγκ μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος και κρατώντας χαμηλά στο σκορ τους Λιθουανούς κατάφεραν στα μισά του δεκαλέπτου να πάρουν προβάδισμα 6 πόντων (57-51). Οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμα, έχοντας παράλληλα και τον έλεγχο του αγώνα (60-53 στο 27’). Ο Σάντερς έδινε λύσεις στους Γερμανούς και στο 28’ το σκορ έγινε 65-55. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να μειώσουν στο σκορ και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Μπάμπεργκ να έχει προβάδισμα 9 πόντων (69-60).

Με διάθεση να γυρίσει το παιχνίδι μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις η οποία με σερί 0-8 στο 31’ μείωσε σε 69-68. Στο 32’ ο Ντέντμον έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 69-70. Η Ζαλγκίρις είχε πάρει τον έλεγχο του αγώνα και συνεχίζοντας την καλή της άμυνα με τον Γιαφτόκας στο 36’ και με τον Ντέντμον λίγο αργότερα έκανε το σκορ 71-78. Στο 38’ οι Λιθουανοί κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά στους 8 με τον Ντέντμον να είναι εξαιρετικός. Η Μπάμπεργκ δεν κατέθεσε τα όπλα όμως και στο 39’ με Σμιθ και Ζίρμπες κατάφερε να μειώσει σε 77-80. Το φινάλε ήταν συναρπαστικό, ωστόσο η Ζαλγκίρις ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε τη νίκη με 80-84, καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση του ομίλου της.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 43-44, 69-60, 80-84.

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκόλντσμπερι 6(2), Σάντερς 14(2), Ράιτ 4, Τάντα, Βελίτσκοβιτς 3, Τζέικομπσεν 6, Γκαβέλ 16(2), Σμιθ 9(2), Ζίρμπες 10(7 ριμπ.), Φίσερ 12.

Ζαλγκίρις Κάουνας (Στομπέργκας): Τσιζάουσκας, Λιπκεβίτσιους 4, Κλιμαβίτσιους 1, Γιανκούνας 9(1), Γιαφτόκας 8, Γιασικεβίτσιους 9(1), Βετσβάγκαρς, Μιλάκνις 14(4), Ντίμσα 2, Λαβρίνοβιτς 11, Ντέντμον 26(5/10 τρίποντα).