ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ | Ο Καλνιέτις μίλησε τελευταίος!

Ένα τρίποντο του Μάντας Καλνιέτις 5 δεύτερα πριν το φινάλε του αγώνα ήταν αρκετό για να χαρίσει στη Λοκομοτίβ Κουμπάν μια πολύ μεγάλη νίκη επί της Γαλατάσαραϊ μέσα στην Τουρκία με 62-63.

Ο Ντέρικ Μπράουν ξεκίνησε «ζεστός» για τη Λοκομοτίβ, δίνοντας της προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα (4-8 στο 4’). Οι Τούρκοι, όμως, έπαιξαν καλή άμυνα και με καλάθι του Μενσά Μπονσού στο 5' πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με 10-8. Οι παίκτες του Πασούτιν ισοφάρισαν με τον Σιμόν σε 12-12 στο 7’, όμως, από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν ένας μονόλογος από πλευράς Γαλατάσαραϊ,

καθώς με μπροστάρηδες τους Αρόγιο και Χέρστον το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα του Αταμάν στο +8 (20-12).

Χάρη στα τρίποντα η Λοκομοτίβ επέστρεψε νωρίς στη διεκδίκηση της νίκης, ισοφαρίζοντας σε 20-20 με τον Λικχοντέι στο 12’, ενώ λίγες στιγμές αργότερα ο Μαριτς έγραψε το 20-22, επεκτείνοντας το σερί της ομάδας του Πασούτιν στο 0-10! Οι παίκτες του Αταμάν, παρά το αρχικό σοκ ισοφάρισαν με τον Μάτσβαν σε 24-24 στα μισά της περιόδου. Ο Αρόγιο ανέλαβε δράση και στο 17’ με τρίποντο έστειλε στο +3 την ομάδα του (29-26). Το +3 της «Γαλατά» παρέμενε για αρκετή ώρα, με τον Αρόγιο να συνεχίζει να δίνει λύσεις (33-30 στο 19’). Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την Τουρκική ομάδα να κρατά τη διαφορά των τριών πόντων για το 35-32.

Στην επανάληψη η Λοκομοτίβ μπήκε με σκοπό να πάρει τα ηνία του αγώνα και στο 22’ με καλάθι του Μάριτς προσπέρασε στο σκορ με 37-38. Αρόγιο και Μενσά-Μπονσού αντέδρασαν για την Γαλατάσαραϊ και έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους με 42-40 λίγο αργότερα. Ο Μενσά Μπονσού συνέχισε να δίνει λύσεις στην ομάδα του Αταμάν και στο 26’ οι Τούρκοι πήραν προβάδισμα 6 πόντων (50-44). Καλνιέτις και Μπράουν όμως με δικές τους προσπάθειες όχι μόνο μάζεψαν τη διαφορά, αλλά και ισοφάρισαν στο φινάλε του δεκαλέπτου σε 51-51.

Με τα τρίποντα των Ντόμερκαντ και Μάτσβαν, αλλά και λόγω της καλής της άμυνας η Τουρκική ομάδα πήρε προβάδισμα στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου με 57-52. Ο Μπράουν ήταν «καυτός» από πλευράς Λοκομοτίβ και κατάφερε να μειώσει με συνεχόμενες προσπάθειες σε 57-56. Ο Κάρλος Αρόγιο, όμως, παρέμενε κι αυτός με τη σειρά του «ζεστός» και έδωσε ανάσα 4 πόντων στην ομάδα του για το 62-58. Ο Χέντριξ με βολές μείωσε σε 62-60 και τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά. Ο Καλνιέτις 5 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με τρίποντο (62-63), δίνοντας και τη νίκη παράλληλα καθώς το σουτ του Αρόγιο στην εκπνοή ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 35-32, 51-51, 62-63.

Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Έρτσεγκ 8, Κοκσάλ, Χέρστον 9(1), Ακυόλ 2, Αλντεμίρ 4, Μενσά-Μπονσού 10, Μάτσβαν 7(1), Αρόγιο 19(2), Γκιουλέρ, Αρσλάν, Ντόμερκαντ 3(1).

Λοκομοτίβ Κουμπάν (Πασούτιν): Μπράουν 16(5 κλεψίματα), Ουίλιαμς 8(2), Χέντριξ 5, Καλνιέτις 13(1), Μπικόφ 8, Λικχοντέι 3(1), Γιασάιτις, Μάριτς 8, Σίμον 2.