ΜΑΚΑΜΠΙ Τ.Α. | Ασταμάτητη Μακάμπι

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε στο Top-16 η Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία πέρασε και από το Κάουνας, επικρατώντας της Ζαλγκίρις Κάουνας με 78-87.

Από το ξεκίνημα η Ζαλγκίρις εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα έδρα και παίζοντας καλή άμυνα πήρε τα ηνία της αναμέτρησης χτίζοντας διαφορά στο σκορ στο φινάλε του δεκαλέπτου (25-19). Στη συνέχεια τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα και με τον Γιανκούνας να είναι αποτελεσματικός έκλεισαν το πρώτο μέρος με προβάδισμα 8 πόντων (46-38).

Οι

παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ ισορρόπησαν στην επανάληψη και χάρη στους Ράις, Τζέιμς και Σμιθ κατόρθωσαν να ανατρέψουν την κατάσταση και να περάσουν μπροστά με 57-58 στο 27’. Η Ζαλγκίρις, όμως, αντέδρασε και κατάφερε να προσπεράσει ξανά (63-60 με Μιλάκνις) για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 63-63.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Ντίμσα στο 33’ έδωσε αέρα 3 πόντων στους γηπεδούχους (71-68), όμως λίγο αργότερα Οχαγιόν και Ράις έδωσαν προβάδισμα στη Μακάμπι με 71-73. H διαφορά έφτασε μέχρι και τους 5 πόντους για τους Ισραηλινούς με τρίποντο του Οχαγιόν (71-76 στο 36’). Ο Σμιθ συνέχισε να είναι αποτελεσματικός για τους φιλοξενούμενους και στο 38’ έστειλε την ομάδα του στο +6 (75-81). Οι Λιθουανοί προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση, όμως οι παίκτες του Μπλατ είχαν την εμπειρία και την ψυχραιμία να κρατήσουν τη διαφορά, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 78-87.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-38, 63-63, 78-87.

Ζαλγκίρις (Στομπέργκας): Τσιζάουκσας, Λιπκεβίτσιους 6, Κλιμαβίτσιους 1, Γιανκούνας 21(3), Γιαφτόκας 6, Βετσβάργκας 2, Μιλάκνις 3(1), Ντίμσα 8(2), Λαβρίνοβιτς 10(2), Ντέντμον 21 (3/9 τρ., 10 ασίστ).

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Ράις 20(3), Τζέιμς 10, Σμιθ 15(2 τρ., 8 ριμπ.), Χίκμαν 9(2), Ινγκλς 4, Τάιους 10, Πνίνι 1, Κοέν, Οχαγιόν 10(2 τρ., 11 ασίστ), Μπλου 8(2).