ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | "Χαστούκι" από Μπαρτσελόνα

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε απέναντι στην Μπαρτσελόνα και γνώρισε την ήττα με 72-81 για την 3η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Top 16 της Ευρωλίγκας.

O Ολυμπιακός χρειάστηκε 2΄ προκειμένου να πετύχει τους πρώτους πόντους με το καλάθι και φάουλ του Πρίντεζη. Το 2ο φάουλ του Λοτζέσκι σήμανε την είσοδο του Στράτου περπέρογλου στον αγώνα, η οποία συνοδεύτηκε

από τρίποντο που έδωσε "αέρα" 6 πόντων στους "ερυθρόλευκους" (12-6 στο 5΄). Με τον πρίντεζη να είναι ο κορυφαίος των Πρωταθλητών Ευρώπης στο δεκάλεπτο (10π.), ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 9 πόντων (23-14 στο 9΄) που ήταν και το μεγαλύτερο μέχρι εκείνη τη στιγμή.Το εύστοχο λέι απ του Σάδα διαμόρφωσε το 23-18 της περιόδου έπειτα από ένα μικρό σερί 4-0.

Οι "μπλαουγκράνα" βρήκαν ρυθμό και κατάφεραν να διευρίνουν το σερί του στο 14-0 παίρνοντας προβάδισμα με 23-28 στο 13΄. Με δύο βολές του Σπανούλη και ένα καλάθι του Σίμονς ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει στου 2 (26-28 στο 14΄). Η άμυνα των "ερυθρολεύκων" έσφιξε για τα καλά στην συνέχεια με τον Πρίντεζη να είναι πρωταγωνιστής και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 34-32 που διαμορφώθηκε από follow κάρφωμα του Σίμονς, έπειτα από χαμένο λέι απ του Σπανούλη.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο ημίχρονο και έχοντας τον Ναβάρο σε εκπληκτική κατάσταση έκανε ένα επιμέρους 2-12 που την έφερε μπροστά με 36-43. Πέντε πόντοι από Μάντζαρη και Σπανούλη έφεραν τον Ολυμπιακό σε απόσταση βολής 41-43, ωστόσο και πάλι με 8 πόντους του Ναβάρο οι "μπλαουγκράνα" ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (41-51). Ο Ναβάρο πήγε στον πάγκο και οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 7 έπειτα από τρίποντο του Περπέρογλου (48-55 στο 30΄).

Ο Ντόρσεϊ με την έναρξη της τέταρτης περιόδου σημείωσε το 48-57 για να μειώσει ο Πρίντεζης σε 50-57 στο 31ο λεπτό του αγώνα. Ο Όλεσον με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους (52-60), ενώ ο Χουέρτας αύξησε την διαφορά στους δέκα πόντους (52-62) στο 33'. Ο Κώστας Σλούκας μείωσε σε 54-62, με τον Μπόστιαν Νάχμπαρ στη συνέχεια να αστοχεί σε προσπάθεια δύο πόντων. Ο Σλούκας και πάλι μείωσε σε 56-62 στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ ο Τόμιτς με κάρφωμα πέτυχε το 56-64. Ο Μπαρτζώκας στα τελεταία εφάρμοσε άμυνα ζώνης και ο Μπράιαντ Ντάνστον με δύο εύστοχες ελεύθερες βολές μείωσε σε 64-66 στο 36', ωστόσο το "παγωμένο" αίμα του Ναβάρο έφερε την Μπαρτσελόνα στο +5 έπειτα από το τρίποντο του Ισπανού στο 37:20. Ο Σπανούλης με την ψυχραιμία του από τις βολές έκανε το 66-69, ενώ το θετικό για τον Ολυμπιακό ήταν το πέμπτο φάουλ με το οποίο χρεώθηκε ο Αντε Τόμιτς. Και ενώ ο Ολυμπιακός είχε πλησιάσει, του στοίχισε ένα χαμένο ριμπάουντ του Κώστα Σλούκα, τα ανάποδα σφυρίγματα των διαιτητών και έτσι έπεσε και το κάστρο του ΣΕΦ με την Μπαρτσελόνα να παίρνει τη νίκη με 71-82!

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 34-32, 48-55, 72-81

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ντάνστον 6, Σπανούλης 17 (1/7 τρίποντα), Περπέρογλου 8 (2), Σλούκας 9 (1), Σίμονς 5 (5 ριμπάουντ), Μπέγκιτς 2, Πρίντεζης 17 (1), Μάντζαρης 3 (1), Κατσίβελης, Λοζέσκι 5 (1)

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόρσει 6 (6 ριμπάουντ), Σάδα 4, Χουέρτας 6, Αμπρίνες 9 (2), Ναβάρο 21 (3), Παπανικολάου 2, Όλεσον 14 (2), Λόρμπεκ 6, Λάμπε, Νάχμπαρ 5, Τόμιτς 8

*Ο Στράτος Περπέρογλου ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης της Ευρωλίγκας για τον μήνα Δεκέμβριο και στο περιθώριο της αναμέτρησης του Ολυμπιακού με την Μπαρτσελόνα παρέλαβε το βραβείο του από τον γενικό διευθυντή της ΚΑΕ Ολυμπιακός , Χρήστο Σταυρόπουλο.