ΚΙΜΚΙ | "Αλωσε" τη Βιτόρια και περιμένει Ολυμπιακό

Η Κίμκι πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και με καθοριστική εμφάνιση του Πολ Ντέιβις και του Κέλβιν Ρίβερς, πήρε το διπλό με 71-83 επί της Κάχα Λαμποράλ και έφτασε στις 4 νίκες στο Τοπ-16, ενόψει της αναμέτρησης της επόμενης αγωνιστικής με τον Ολυμπιακό στη Ρωσία.

Η Κάχα μπήκε πιο δυναμικά στο πρώτο δεκάλεπτο και μετά από πέντε λεπτά αγώνα προηγούνταν

με 12-6. Η Κίμκι προσπαθούσε να αντιδράσει αλλά η Κάχα είχε έτοιμες απαντήσεις μέχρι το 8'. Στα τελευταία δύο λεπτά του δεκαλέπτου όμως, η Κίμκι με ένα σερί 6 πόντων, κατάφερε να προηγηθεί με 18-19. Στην δεύτερη περίοδο τα δεδομένα δεν άλλαξαν με την Κάχα να βρίσκεται σταθερά μπροστά στο σκορ και την Κίμκι να μην χάνει όμως επαφή με το σκορ.

Στην επανάληψη η ρωσική ομάδα πάτησε γκάζι και αφού προηγήθηκε στο 22' με 47-50, διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος της τρίτης περιόδου, που την βρήκε στο +6 (56-62). Στην τελευταία περίοδο η Κίμκι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 33' ανέβασε την διαφορά στο +10 (60-70). Η Κάχα προσπαθούσε να αντιδράσει αλλά η ρωσική ομάδα, με τον Πολ Ντέιβις να την οδηγεί, έβρισκε άμεσα τρόπους να ξεφεύγει στο σκορ και η διψήφια διαφορά πόντων να παραμένει. Στο 39' όμως η Κάχα με τρίποντο του Κοζέρ και λέι απ του Νεμάνια Μπιέλιτσα κατάφερε να μειώσει σε 71-76. Η Κίμκι όμως δεν αγχώθηκε και με ένα τρίποντο του Πλάνινιτς στην εκπνοή, έκανε το 71-83 και πήρε τη νίκη στη Βιτόρια.

Δεκάλεπτα: 18-19, 45-43, 56-62, 71-83

Κάχα Λαμποράλ (Τάμπακ): Κουκ 5(1), Νοτσιόνι 11(2), Μπιέλιτσα 9, Σαν Εμετέριο 2, Πλάις 2, Ερτέλ 2, Λάμπε 13(1), Ν. Μπιέλιτσα 12(2), Κουζέρ 15(1).

Κίμκι (Κουρτινάιτις): Ογκουστίν, Φριτζόν 11(1), Κόπονεν 5(1), Βίαλτσεκ 2, Λόντσαρ 2, Ρίβερς 16(5), Μόνια 10(2), Πλάνινιτς 13(1), Ντέιβις 20, Νίλσεν 4.