ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ | Διπλό με φόντο την πρόκριση

Η Εφές αν και δυσκολεύτηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με κορυφαίο τον Τζόρνταν Φάρμαρ, πήρε τη νίκη επί της Μάλαγα με 73-78, έφτασε τις πέντε συνεχόμενες νίκες στο φετινό Τοπ-16 και πήρε σοβαρό προβάδισμα για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Εφές ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και από νωρίς πήρε κεφάλι στο σκορ. Στο 3' προηγήθηκε με 4-8 αλλά στη συνέχεια η Μάλαγα "ξύπνησε" και αφού ισοφάρισε σε 10-10, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ. Η Εφές όμως με ένα σερί 6 πόντων, στο 10' προηγήθηκε με 16-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εφές πάτησε ακόμη περισσότερο

το γκάζι και στο 14' κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά στο +10 (18-28). Η Μάλαγα προσπάθησε να επανέλθει αλλά δεν τα κατάφερε και στο τέλος του ημιχρόνου η τουρκική ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ μρ 28-38.

Στην επανάληψη το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο. Η Εφές διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα και όσο κι αν προσπαθούσε η Μάλαγα στα πρώτα λεπτά, δεν μπορούσε να μειώσει αισθητά την διαφορά. Από το 27' όμως η ισπανική ομάδα ξεκίνησε την αντεπίθεσή της και με ένα σερί 7 πόντων, μείωσε σε 49-52 στο 29' και στο 30' βρισκόταν μόλις στο -1 (54-55).

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε "θρίλερ". Η Εφές διατηρούσε μικρό προβάδισμα αλλά η Μάλαγα παρέμενε σε απόσταση αναπνοής. Στο 34' το σκορ ήταν 58-59 και δύο λεπτά αργότερα πέρασε μπροστά με 66-64 με τρίποντο του Ουρτασούν. Η Εφές ισοφάρισε άμεσα σε 66-66. Στα τελευταία λεπτά το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια αλλά τελικά η Εφές πήρε τη νίκη με 73-78 και έφτασε τις 5 νίκες στο Τοπ-16, μία απόδοση που είχε να πετύχει από την σεζόν 2005-06.

Δεκάλεπτα: 16-22, 28-38, 54-55, 73-78

Μάλαγα (Ρέπεσα): Σιμόν 5, Ουίλιαμς 15(2), Λίμα, Πάνκο 2, Βιδάλ 3(1), Ουρτασούν 9(3), Κάλουγουεϊ 15(3), Πέροβιτς, Βάσκεθ 4, Ζόριτς 20, Ντράγκιτς.

Αναντόλου Εφές (Μαχμουτί): Φάρμαρ 15(2), Βούγιασιτς 8, Ερντέν 11, Τουντσερί 4, Σιπ 9(2), Γκόνλουμ 13, Σαβάνοβιτς 8, Λούκας 6, Μπάρατς 4.