Κ.Α.Ο.Δ. | «Αντίο» με ήττα

Ο ΚΑΟΔ δεν τα κατάφερε στον μικρό τελικό του τουρνουά που διοργάνωσε στο πλαίσιο του εορτασμού των 100 χρόνων από την απελευθέρωση της Δράμας, καθώς ηττήθηκε με 77-76 από την Λουκόιλ Ακαντέμικ του Δημήτρη Βεργίνη.

Ο ΚΑΟΔ παρουσιάστηκε σαφώς βελτιωμένος σε σύγκριση με την αναμέτρηση (28/9) με τον Πανιώνιο, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, καθώς ο Λαζέρις Τζόουνς αστόχησε στην τελευταά επίθεση των Δραμινών.

Η ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς «φόρτσαρε» στο

δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 23-13 πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 46-34. Ο ΚΑΟΔ διατήρησε το προβάδισμα και στο τρίτο δεκάλεπο και βρέθηκε και στο +21 (59-38, 24') με την Λουκόιλ Ακαντέμικ, όμως, να «ροκανίζει» την διαφορά και να ολοκληρώνει την αντεπίθεσή της στην τέταρτη περίοδο. Η ομάδα του Δημήτρη Βεργίνη εκμεταλλευόμενη την αστοχία του ΚΑΟΔ στις βολές κατάφερε και πήρε τη νίκη με 76-77, σκορ που διαμόρφωσε ο Γουάιτ 21'' πριν από το τέλος με τρίποντο.

Δεκάλεπτα: 23-21 , 46-34 , 64-58 , 76-77
ΚΑΟΔ(Μάρκοβιτς) : Σλαφτσάκης 2, Τσόβιτς 7(1) , Τζόουνς 6 , Πολκ 10(2) , Βον 3 , Μάρκοβιτς 8(2) , Σπυριδωνίδης 4, Μπάβτσιτς 6 , Ζάρας 16(2) , Μπένας 4 , Χρυσικόπουλος 10(1) , Κολοβής
ΛΟΥΚΟΪΛ ΑΚΑΝΤΕΜΙΚ(Κόστιτς) : Ουυάτ 7(1),Βεργίνης 7(1),Τάκερ 9,Μίνκοφ 5(1),Αμπράμοφ 7,Μαρτσίνκοβιτς 4,Γκεοργκίεφ 9(1),Ατσάρα 16,Κάλιτς 13