Football League: Γκέλα για Παναχαϊκή, νίκες για Ψαχνά, Παναιγιάλειο, Τύρναβο, Γάζωρο

Η... κακή παράδοση στις πρεμιέρες συνεχίστηκε για την Παναχαϊκή που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αστέρα Μαγούλας παραχωρώντας ισοπαλία 1-1. Διπλό του Παναιγιάλειου μέσα στο Μενίδι επί του Αχαρναϊκού, νίκες για Ηρακλή Ψαχνών, Τύρναβο και Εθνικό Γαζώρου.Για μια ακόμα σεζόν η Παναχαϊκή δεν μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα καθώς παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στο γήπεδό της απέναντι στον Αστέρα Μαγούλας.Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και μόλις στο 3ο λεπτό προηγήθηκαν με τον Εβερετ με πέναλτι… Οι «κοκκινόμαυροι»
μουδιασμένοι από το γρήγορο γκολ σπατάλησαν το α’ μέρος δίχως την κλασσική ευκαιρία.Στην επανάληψη ήταν καλύτεροι όμως δεν μπόρεσαν να βρεθούν με αξιώσεις μπροστά, ωστόσο εκμεταλλεύτηκαν την αποβολή του Εβερετ στο 78'  και δέκα λεπτά αργότερα ήρθε εν μέρει η λύτρωση με το γκολ του Λίτση, που ισοφάρισε σε 1-1 και η Παναχαϊκή απέφυγε τα χειρότερα στην πρεμιέρα.Με το... δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα ο Ηρακλής Ψαχνών, ο οποίος επικράτησε με σκορ 2-1 του ΑΟ Χανιά στην Εύβοια. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, ανοίγοντας το σκορ στο 2’ με σουτ του Ντάνιελ Τζιμόντσι έξω από τη μεγάλη περιοχή.Ένα λεπτό αργότερα, οι Βοιωτοί κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Πυθαρούλη αλλά ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε την εκτέλεση του Τριανταφύλλου. Μάλιστα, στο 27’ οι Κρητικοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν με σουτ του Τσάτσου. Στο 69’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν νέο πέναλτι με τον Στουρνάρα κι αυτή τη φορά ο Τριανταφύλλου δεν λάθεψε από την άσπρη βούλα.Στο 84’ ο ΑΟΧ έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση αλλά το σουτ του Λουκίνα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Μεγάλη ευκαιρία έχασαν ακόμα οι φιλοξενούμενοι στο 89’ με το σουτ του Πάγκαλου να καταλήγει ελάχιστα άουτ.Στο Μενίδι, ο Παναιγιάλειος έκανε το... μπαμ, καθώς επικράτησε 0-1 του Αχαρναϊκού με γκολ του Φλίγκου με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.Ανετο απόγευμα πέρασε στο Αλκαζάρ ο Τύρναβος, όπου νίκησε 3-0 τον Βατανιακό. Ο Τσούκαλος άνοιξε το σκορ με σουτ στο 35’, με τον Κουρτεσιώτη να ευστοχεί στο πέναλτι στο 49’ για το 2-0. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 88’ ο Γεωργίου για τους Θεσσαλούς.Πρεμιέρα με το δεξί έκανε ο Εθνικός Γαζώρου, ο οποίος επικράτησε 1-0 του Αιγινιακού. Η ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη πήρε τη νίκη χάρη στο πλασέ του Σκέριαντς στο 78’, έπειτα από πάσα ου Χατζηδημητρίου, ενώ είχε και δοκάρι στο 95’ με τον Νατσέφσκι. Ο Αιγινιακός ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Φαμπίνιο στο 60’ για σκληρό μαρκάρισμα στον Σρντιτς, ενώ στο 64’ απώλεσε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει εκείνος το σκορ, όταν ο Μέλκας νίκησε τον Σίκιμιτς στο τετ α τετ.Νότιος ΌμιλοςΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ - ΑΟ ΧΑΝΙΑ 2-1 (3' Tζιμόντσι, 69' πεν. Τριανταφύλλου - 29' Τσάτσος)ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 0-1 (46' Φλίγκος)ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΓΟΥΛΑΣ 1-1 (88' Λίτσης - 5' πεν. Έβερετ)Βόρειος ΌμιλοςΤΥΡΝΑΒΟΣ – ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ 3-0 (35' Τσούκαλος, 49' πεν. Κουρτεσιώτης, 88' Γεωργίου)ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ – ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ 1-0 (76' Σκέριαντς) ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (18:00GR)