ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | Επέβαλε τον "νόμο" του (vid)

Ο Παναθηναϊκός με κορυφαίο τον Ραμέλ Κάρι (27π.) επικράτησε με 74-80 της Μακάμπι του Σοφοκλή Σχορτσανίτη στον μικρό τελικό του του Γκομέλσκι Καπ κατακτώντας την τρίτη θέση του τουρνουά.

Παναθηναϊκός και Μακάμπι προσπάθησαν με το ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου να επιβάλλουν το ρυθμό τους η κάθε μία ομάδα ξεχωριστά έναντι της άλλης, όμως καμία δεν κατάφερε να ξεφύγει. Σε μία αρκετά ισορροπημένη πρώτη περίοδο οι "πράσινοι¨ ήταν μπροστά στο σκορ με 24-21 με τρίποντο του Κάρι. Στο δεύτερο δεκάλεπτο

παίχτηκε και πάλι ελεύθερο μπάσκετ, με τη Μακάμπι να παίρνει διαφορά 8 πόντων (37-45) με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Ινγκλς και Σμιθ, ενώ ο Γκίστ με κάρφωμα διαμόρφωσε το 39-45 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο πρωταθλητής Ελλάδας στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε αποφασισμένος να αλλάξει την εικόνα του αγώνα και αφού ισοφάρισε στο πρώτο τετράλεπτο σε 46-46 με δύο βολές του Ματσιούλις, κατάφερε με την εκπληκτική του άμυνα να προηγηθεί με 65-54, κάνοντας ένα επιμέρους 26-9 στην τρίτη περίοδο. Με τον Παναθηναϊκό να "πατάει" γερά στον αγωνιστικό χώρο και να μην αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα να ελέγξει τον ρυθμό κύλησε και το τελευταίο δεκάλεπτο. Το τελικό 80-74 είναι προϊόν της φυσιολογική χαλάρωσης των "πρασίνων" στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού.

Δεκάλεπτα: 21-24, 45-39, 54-65, 74-80

Μακάμπι (Μπλατ): Ράις 4, Σμιθ 23(4), Ίνγκλς 13(2), Τάιους 5, Πνίνι 12(2), Οχαγιόν 4, Κοέν, Λάντενσμπεργκ 2, Σχορτσανίτης 11.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 10(2), Κάρι 27(5), Μπατίστ 10, Φώτσης 4, Λάσμε 4, Διαμαντίδης 10(2), Γκιστ 4, Παππάς 4, Ματσιούλις 6, Γιάνκοβιτς 1, Σκορδίλης.

Η ΚΑΕ Παναθηναϊκός μάλιστα δημοσίευσε ένα video με δύο από τα όμορφα στιγμιότυπα της αναμέτρησης...