ΓΑΛΛΙΑ | Η Σολέ σκόρπισε την Παρί

Με χαρακτηριστική άνεση πέρασε από την έδρα της Παρί Λεβαλουά, η Σολέ καθώς επικράτησε με 70-85 για την 27η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η Σολέ με αυτό το σπουδαίο διπλό αναρριχήθηκε στην έβδομη θέση της βαθμολογίας, ενώ η Παρί έμεινε στην έκτη. Το πρώτο ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να χτίσει ένα προβάδισμα ασφαλείας, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο η Σολέ έλεγξε τον ρυθμό και εκμεταλλευόμενη την αστοχία των γηπεδούχων έβαλε τα θεμέλια της νίκης. Κορυφαίος για τους νικητές ο Πάτρικ Κρίστοφερ που σημείωσε 16 πόντους. Από την Παρί διασώθηκε ο Ουίλιαμς με 15 πόντους. Ακρως αρνητική ήταν η παρουσία του πρώτου σκόρερ του πρωταθλήματος Ερικ Τσάτφιλντ που ολοκλήρωσε τον αγώνα χωρίς να πετύχει πόντο.