ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ | Με σούπερ τριάδα "λύγισε" τον Κολοσσό

Ο Απόλλωνας ανέβασε "στροφές" κατά την διάρκεια της δεύτερης περιόδου και αυτό ήταν αρκετό για τους παίκτες του Νίκου Βετούλα να χτίσουν μια διαφορά ασφαλείας και να επικρατήσουν του Κολοσσού Ρόδου με 78-66 και κορυφαίους τους Γκόρντον Κλάιμπερ (17π.), Ερικ ΜακΚόλουμ (13π.) και Ιβάν Κρόλο (12π.).

Ο Κολοσσσός μπήκε πιο δυνατά στο ματς και αυτό φάνηκε και από το σκορ, μιας και οι Ροδίτες στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 15-18. Από την δεύτερη περίοδο και έπειτα οι παίκτες του Απόλλωνα επέβαλαν τον ρυθμό τους και είχαν τα ηνία του ματς. Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας διαφορά έξι πόντων (40-34).Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Νίκου Βετούλα είχαν τις επιθετικές λύσεις και εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι οι αντίπαλοί τους δεν είχαν επαφή με το καλάθι στο 25ο λεπτό ήταν μπροστά με 53-39 και έκλεισαν το δεκάλεπτο με το σκορ υπέρ τους στο 58-45. Οι προσπάθειες του Κολοσσού να μειώσει την διαφορά στην τελευταία περίοδο έπεσαν στο κενό και έτσι ο Απόλλωνας έφτασε στην έκτη του εντός έδρας νίκη, καθώς επικράτησε με 78-66.Δεκάλεπτα: 15-18, 40-34, 58-45, 78-66Απόλλωνας Πάτρας (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 13(1) , Αργυρόπουλος 9(1), Καπερώνης , Γκραντ 6, Λιανός 3(1), Ερτσεγκ 2 , Πέτροβιτς 8(2), Κλάιμπερ 17(3), Ζαφείρης 3(1) , Τέρνερ 5, Κρόλο 12, ΜολφέταςΚολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς) : Γεωργαλλής, Κουμπούρας 8(1), Χάτεν 12, Καλαϊτζής 6(2), Καλαμπόκης 14, Ντέντι 5(1), Νάτζφεϊ 4, Λάνγκφορντ 9, Ντουμπε, Οσμπι 8, Ματσαμάς