ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ | Με οδηγό τον Μίλμπουρν

Με κορυφαίους τους Μίλμπουρν, Παππά και Γιάνκοβιτς, ο Πανιώνιος πέρασε και το εμπόδιο του Αρη, του οποίου επικράτησε με 82-75 για την 18η αγωνιστική της Α1.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν παρουσίαζαν μεγάλες διαφορές και συμβάδιζαν στο σκορ. Ο Πανιώνιος κατάφερε στο 8' να προηγηθεί με 14-8 αλλά ο Αρης αντέδρασε και στο 10' μείωσε

σε 18-15.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν "στροφές" στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Μίλμπουρν, έκαναν το +10 (27-17) στο 12'. Ο Αρης προσπάθησε να απαντήσει και το κατάφερε καθώς με ένα σερί 0-7, μείωσε εκ νέου σε 32-27 στο 17'. Ο Πανιώνιος όμως αντέδρασε, έκανε ξανά το +10 (38-28) στο 18' και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγήθηκε με 44-32.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν τα ηνία της αναμέτρησης, δεν έχασαν τον έλεγχο και χωρίς να νιώσουν να απειλούνται ουσιαστικά, στο 30' προηγούνταν με 62-51.

Στην τελευταία περίοδο ο Αρης έδειξε σημάδια αντίστασης, όμως ήταν δύσκολο να ανατρέψει την διαφορά που είχε πάρει ο Πανιώνιος. Στο 35' ο Βεργίνης μείωσε σε 68-61 για τον Αρη, όμως οι "κυανέρυθροι" είχαν έτοιμες τις απαντήσεις και πήραν τελικά τη νίκη με 82-75.

Δεκάλεπτα: 18-15, 44-32, 62-51, 82-75

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 8, Πέιν, Αθηναίου 4, Κιζ 3 (1), Μίλμπουρν 21 (3), Αθανασούλας 4, Μπατής, Γιάνκοβιτς 14, Καββαδάς 5, Παππάς 20, Μπούκερ 3

Αρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 15 (3), Χαντ 9 (1), Πελεκάνος 7, Βεζένκοβ 4, Τσιάρας 4, Ασημακόπουλος 6, Καραποστόλου, Χαρίσης 6, Μποχωρίδης Λ. 2, Σαρικόπουλος 2, Βεργίνης 20 (1)