ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ | Το θρίλερ στον Απόλλωνα...

Έχοντας τους ΜακΚόλουμ, Γκραντ σε μεγάλη μέρα και τον Έρτσεγκ να κάνει τη... βρώμικη δουλειά κάτω από τις δύο ρακέτες, ο Απόλλωνας Πάτρας έφυγε με σπουδαίο διπλό από τη Δράμα, επικρατώντας του ΚΑΟΔ 88-101 στην παράταση (κ.α. 76-76), σε ένα παιχνίδι που έσπασε καρδιές.

Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα, ωστόσο οι παίκτες του Καλαφατάκη δεν τα παράτησαν σε κανένα σημείο

της αναμέτρησης και κατάφεραν τελικά να στείλουν το ματς στην παράταση. Εκεί, όμως, οι ΜακΚόλουμ και Γκραντ συνέχισαν το... βιολί τους και έκαναν ό,τι ήθελαν τους Δραμινούς, με αποτέλεσμα ο Απόλλωνας να σημειώσει επί μέρους σκορ 12-25 στο έξτρα πεντάλεπτο και να φύγει θριαμβευτής από το κλειστό "Δημήτρης Κραχτίδης", για τη 15η αγωνιστική της Α1.

Το ματς:

Ο ΚΑΟΔ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 6-1 στο 2’, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γρήγορα τα πατήματά τους και με κύριο εκφραστή τον Γκραντ ισορρόπησαν, με το δεκάλεπτο να κλείνει στον πόντο, 16-15.

Οι Δραμινοί, με τον Κακαρούδη να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι, είχαν συνεχώς το προβάδισμα και βρέθηκαν δύο φορές στο +8 στο 18΄(34-26, 36-28). Έρτσεγκ και Γκραντ, όμως, έβαλαν μεγάλα τρίποντα, με τον Απόλλωνα να μειώνει 36-34, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν πλήρως και με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα (δέχτηκαν μόλις 11 πόντους) προηγήθηκαν με 9 πόντους (45-54), με 15 δευτερόλεπτα να απομένουν. Εν τέλει η περίοδος ολοκληρώθηκε 47-54.

Όλα έδειχναν ότι οι Πατρινοί θα... καθάριζαν το ματς στη συνέχεια, ωστόσο οι παίκτες του Καλαφατάκη, όμως, δεν ήταν πρόθυμοι να παραδώσουν αμαχητί τα όπλα και μετέτρεψαν το παιχνίδι σε... θρίλερ. Στα 15'' πριν το φινάλε, ο Νίκος Αργυρόπουλος κέρδισε φάουλ, αλλά με 1/2 βολές έδωσε την ευκαιρία στον Νόουλς να ισοφαρίσει με τρίποντο στην εκπνοή και να στέλνει το ματς στην παράταση! Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Απόλλωνας ήταν εντυπωσιακός και έφτασε τελικά άνετα στη νίκη, με σκορ 88-101.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 36-34, 47-54, 76-76, 88-101

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Νόουλς 18, Καλαϊτζίδης 2, Ακεψιμαΐδης 4, Μίτσελ 3, Μπάβτσιτς 3, Κακαρούδης 12, Ντέιλ, Ζάρας 4, Ιωάννου 17, Πάλμερ 14, Ρόι 13

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 31(4), Αργυρόπουλος 5, Καπερώνης, Γκραντ 28(3), Λιανός, Έρτσεγκ 13(13ριμπ.), Πέτροβιτς 14, Πελεκούδας, Ζαφίρης 2, Μολφέτας, Τέρνερ 8, Κρόλο