Περίπατος του Πανιωνίου, 91-69 το Περιστέρι

18:05 2/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ο Πανιώνιος πέρασε σαν σίφουνας από το Περιστέρι, επικρατώντας εύκολα με 91-69 της τοπικής ομάδας, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Α1 και πέρασε -προσωρινά- στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.Παππάς (25 π.), Μίλμπουρν (24 π.) και Γιάνκοβιτς (18 π.) η... μαγική τριάδα για την ομάδα του Σαφιρόπουλου, ενώ για το συγκρότημα του Κουστένη προσπάθησαν
οι Παπαντωνίου (14 π.), Θορν (12 π.) και Α. Μάντζαρης (11 π.).Ο Πανιώνιος ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και στο 6' πήρε διαφορά οκτώ πόντων (14-6). Το Περιστέρι δυσκολευόταν να βρει λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +14 (25-11).Στην δεύτερη περίοδο, οι κυανέρυθροι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερη αντίσταση, πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με την διαφορά στους 24 (50-26).Στην τρίτη περίοδο, το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε, με τον Πανιώνιο να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό και την αναμέτρηση. Παρά τις προσπάθειες τους, οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν μειώσουν την διαφορά, με την ομάδα του Σφαιρόπουλου να πηγαίνει στην τέταρτη περίοδο με +27 (77-50).Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για τους Πάνθηρες, που με οδηγούς τους Παππά, Μίλμπουρν και Γιάνκοβιτς, έφτασαν εύκολα στη νίκη με το τελικό 91-69.Τα δεκάλεπτα: 11-25, 16-25, 24-27, 18-14.