ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ | Στο τέλος η Εφές

Την τρίτη της νίκη στην φάση των ομίλων της Euroleague πανηγύρισε η Αναντολού Εφές, η οποία επικράτησε με 72-61 της Ζαλγκίρις Κάουνας

Ιδιαιτέρως παραγωγικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς οι δύο ομάδες είχαν διάθεση να τρέξουν το ρυθμό. Οι γηπεδούχοι είχαν ένα ισχνό προβάδισμα (12-10 με Ερντέν στο 4’), όμως λίγο αργότερα οι παίκτες του Μαχμούτι ανέβασαν την απόδοση τους και με τον Πλάνινιτς το σκορ έγινε 18-12 στο 6’. Στο 7’ η διαφορά ανέβηκε μέχρι και τους 8 πόντους με βολές του Βασιλειάδη (24-16),

όμως με μπροστάρηδες τους Ντέντμοντ και Γιασικεβίτσιους η Ζαλγκίρις ισοφάρισε στο φινάλε του δεκαλέπτου σε 27-27.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε κάτι το οποίο ευνοούσε τους Λιθουανούς, οι οποίοι στο 14’ με προσπάθεια του Μιλάκνις έχτισαν διαφορά 4 πόντων (31-35), αλλά η Εφές με Ερντέν, Βασιλειάδη και Μπατούκ έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία για το 38-38, κλείνοντας με αυτό το σκορ το πρώτο ημίχρονο.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο οι Τούρκοι είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση και με τρίποντο του Σαβάνοβιτς στο 24’ το σκορ έγινε 46-40. Ο Χόπσον σκόραρε μετά από ώρα και στο 26’ ανέβασε στους 7 τη διαφορά (50-43). Οι φιλοξενούμενοι όμως ξύπνησαν και μείωσαν με Λαβρίνοβιτς και Πότσιους (50-49), όμως το δεκάλεπτο έκλεισε με 1 / 2 βολές του Μπάρατς που έκανε το σκορ 51-49.

Ο Ντραγκίτσεβιτς στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου έστειλε τους Τούρκους στο +5 με συνεχόμενα καλάθια (59-54), ενώ λίγο αργότερα εκτόξευσε στους 6 τη διαφορά με νέο τρίποντο (62-56). Στο 39’ και μετά από καλάθια των Ερντέν και Χόπσον η διαφορά ανέβηκε στο +11 (69-58), κλειδώνοντας τη νίκη για την ομάδα του Οκτάι Μαχμούτι. Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Κώστας Βασιλειάδης με τρίποντο στην εκπνοή γράφοντας το τελικό 72-61.

Τα δεκάλεπτα: 27-27, 38-38, 51-49, 72-61.

Εφές (Μαχμούτι): Μπαλμπάι, Βασιλειάδης 13(3), Μπατούκ 2, Ερντέν 10, Σαβάνοβιτς 13(1), Γκόρντον 2, Χόμπσον 15(2), Ντραγκίτσεβιτς 10(2), Πλάνινιτς 6, Μπάρατς 1.

Ζαλγκίρις Κάουνας (Στομπέργκας): Πότσιους 3(1), Λιπκεβίτσιους, Κλιμαβίτσιους 6, Γιανκούνας 9, Γιαφτόκας, Γιασικεβίτσιους 8(1), Μιλάκνις 10(2), Ντίμσα, Λαβρίνοβιτς 11(1), Ντάντμον 14(4).