NBA | Μπατούμ: "Παίξαμε τεράστια άμυνα!"

Το τρίτο δεκάλεπτο στο Πόρτλαντ έκλεισε με τους Μπλέιζερς να προηγούνται 76-64 και να οδεύουν σχετικά εύκολα προς τη νίκη. Οι Νετς, πάντως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με αντεπίθεση διαρκείας κατόρθωσαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 85-84 πέντε λεπτά πριν τη λήξη… Μέχρι εκεί όμως!

Οι Μπλέιζες… σοβαρεύτηκαν και αντιλήφθηκαν ότι δεν γίνεται να χάσουν το… δικό τους παιχνίδι. Έτσι, έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 17-3 στον εναπομείναντα χρόνο, με συνέπεια να κατακτήσουν το ροζ φύλλο, επιστρέφοντας παράλληλα στα θετικά

αποτελέσματα.

"Η άμυνά μας ήταν τεράστια στα τελευταία 5 λεπτά. Κοντρολάραμε τα ριμπάουντ, δεν τους δώσαμε δεύτερες επιθέσεις, δεν τους αφήσαμε να σκοράρουν στη ρακέτα", σχολίασε ο Νικολά Μπατούμ για την εντυπωσιακή άμυνα που έπαιξε η ομάδα του και τελικά πήρε τη νίκη.

"Τα πλέι οφ είναι ο στόχος μας, γι αυτό παίζουμε μπάσκετ", πρόσθεσε ο Γάλλος φόργουορντ.