Greeks Abroad | Ζήσης και Βασιλειάδης νίκησαν τον Παπαμακάριο

Η Μπιλμπάο είχε σε μεγάλα κέφια τους Νίκο Ζήση και Κώστα Βασιλειάδη και επικράτησε της Λαγκούν Αρο του Μανώλη Παπαμακάριου, ο οποίος πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, με 91-72 για την 22η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ , αλλά μετέπειτα η Μπιλμπάο ανέβασε την απόδοσή της και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα επτά πόντων (47-40). Η Λαγκούν Αρο αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά η ανωτερότητα της Μπιλμπάο στην τελευταία

περίοδο ήταν αρκετή για να οδηγήσει την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη στη νίκη.

Πρωταγωνιστές για την Μπιλμπάο ήταν οι δύο Ελληνες. Ο Νίκος Ζήσης σε 25'42'' είχε 21 πόντους (6/7 δίπ., 2/2 τρίπ.,3/4 βολές) και πέντε ασίστ, ενώ ο Κώστας Βασιλειάδης στα περίπου 29 λεπτά που συμμετείχε είχε 19 πόντους (2/4 διπ., 3/5 τριπ., 6/6 βολές) και επτά ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ της Λαγκούν Αρο ήταν ο Κίντελ Γουντς με 19 πόντους, ενώ σε καλή βραδιά ήταν και ο Μανώλης Παπαμακάριος ο οποίος είχε έντεκα πόντους.