Greeks Abroad | Θριαμβεύτρια η Κανάριας στην Μαδρίτη

Μετά από την Μάλαγα στην Ευρωλίγκα, ήρθε η σειρά της Κανάριας να "αλώσει" την Μαδρίτη και να αναγκάσει την Ρεάλ στην δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα με 83-96.

Η Κανάριας έκανε καλύτερο ξεκίνημα στο ματς, με την Ρεάλ να αντιδρά και να βελτιώνει την εικόνα της στην δεύτερη περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι, όμως ήταν εξαιρετικοί στο δεύτερο μισό του ματς, περιόρισαν τα ατού της ομάδας του Πάμπλο Λάσο και έτσι έφυγαν θριαμβευτές από την Μαδρίτη με 83-96 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος. Πρώτος σκόρερ για την Κανάριας ήταν ο Λέβι Ροστ με 18 πόντους, ενώ ο Φώτης Λαμπρόπουλος στα 22 λεπτά που αγωνίστηκε σημείωσε έξι πόντους. Από την Ρεάλ που αγωνίστηκε για δεύτερο σερί ματς χωρίς τον Ρούντι Φερνάντεθ προσπάθησαν οι Φελίπε Ρέγιες και Τζέισι Κάρολ με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα.