Superleague 2013 | 16η Αγωνιστική | Δείτε αποτελέσματα και γκολ!

22:44 6/1/2013 - Πηγή: Neolaia

Δεν έχει σταματημό η κατρακύλα για Παναθηναϊκό και ΑΕΚ, που χθες δεν τα κατάφεραν απέναντι σε Λεβαδειακό και Αστέρα αντίστοιχα γνωρίζοντας βαριές ήττες με 2-1 και 3-1 αντίστοιχα.

Στο ΟΑΚΑ, ο Λεβαδειακός έκανε την ανατροπή και με σκόρερ τον Βασιλείου, αρχικά ισοφάρισε το τέρμα του Τοτσέ και στη συνέχεια πήρε τη νίκη.

Στην Τρίπολη μπορεί ο Κουτρουμπής (20’) να έβαλε στη θέση του οδηγού νωρίς την ΑΕΚ,

όμως ο Αστέρας με τον φανταστικό Ντε Μπλάσις και τον εξαιρετικό Περόνε, έκανε την ολική επαναφορά και αρχικά με τον κοντόσωμο Αργεντινό (36’) έφερε το παιχνίδι στα ίσια και στη συνέχεια με τον Ράγιος (65’) και τον έμπειρο επιθετικό (71’) έφτασε σε ακόμα μια νίκη στο «Θ. Κολοκοτρώνης».

Νίκες με πολλά τέρματα, πέτυχαν ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός.

Στη Θράκη ο ΠΑΟΚ, δυσκολεύτηκε μόνο για ένα ημίχρονο απέναντι στον Πανθρακικό, ο οποίος προηγήθηκε με αυτογκόλ του Κάτσε. Λίγο πριν το ημίχρονο όμως, ο Σαλπιγγίδης κέρδισε πέναλτυ και την αποβολή του τερματοφύλακα, αλλά δεν κατάφερε να εκτελέσει εύστοχα.
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν καταιγιστικό. Λαζάρ, Σαλπιγγίδης Γιάννου και Σταφυλλίδης απογείωσαν το δείκτη του σκορ στο 1-4!

Στον Ν. Φάληρο, ο Ολυμπιακός, με Μήτρογλου, Τζιμπούρ και Πάντελιτς καθάρισε εύκολα την Βέροια με 3-0.

Στο Περιστέρι, επιτυχημένο ντεμπούτο για τον Αναστόπουλο. Ο Ατρόμητος επικράτησε με 2-0 της Κέρκυρας. Σκόρερ οι Φυτανίδης και Ταυλαρίδης.

Στο Βικελλίδης, ο Αγγελούδης έβαλε μπροστά τον Άρη, για να του δώσει τη νίκη ο Αγκάνθο. Είχε ισοφαρίσει ο Ντούνης για τον Πανιώνιο.

Τέλος Πλατανιάς και ΠΑΣ ήρθαν ισόπαλοι με 1-1. Σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Κάλαϊζιτς. Για τους γιαννιώτες ισοφάρισε ο Ίλιτς.