Ζωντανές... Ελπίδες, 3-1 τη Λευκορωσία

Ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στην τελική φάση του Euro 2013 παρέμεινε η Εθνική ομάδα των Ελπίδων, η οποία επικράτησε 3-1 εκτός έδρας της Λευκορωσίας.

Οι έλληνες διεθνείς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το τέλος του ημιχρόνου, χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Πατότσκι στο 40'.

Η ολική ανατροπή έγινε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Λεμπέντεβ με αυτογκόλ στο 56' έφερε το παιχνίδι στα ίσα, ενώ σε διάστημα δύο λεπτών (67' και 68') Ποτουρίδης και Βέλλιος κλείδωσαν τη νίκη για την ελληνική

ομάδα, η οποία πήρε μια άτυπη ρεβάνς για την ήττα από τους λευκορώσους τον Σεπτέμβρη στα Ιωάννινα.

Με τη νίκη αυτή, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες για πρόκριση ως μια από τις καλύτερες δεύτερες των ομίλων, αφού η Γερμανία έχει κάνει ήδη το 4x4.

Επόμενο παιχνίδι για την ελληνική ομάδα στις 11 Νοεμβρίου εντός έδρας με την Γερμανιά.