Βαριά ήττα για την ΑΕΛ στο Βελοντρόμ

Η ΑΕΛ προηγήθηκε, αλλά τελικά ηττήθηκε με το βαρύ 1-5 από την ισχυρή Μαρσέιγ στο Βελοντρόμ, για τη 2η αγωνιστική των ομίλων στο Europa.Ετσι, η πρωταθλήτρια Κύπρου μένει στον έναν βαθμό από το 0-0 της πρεμιέρας με την Γκλάντμπαχ. Η ΑΕΛ "πάγωσε" το Βελοντρόμ στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Ουόν άνοιξε το σκορ με κοντινό σουτ.Σε καθοριστικό χρονικό σημείο, όμως, λίγο πριν βγει το 1ο μέρος, ήρθε ισοφάρισε για την ομάδα του Μπομ, με τον Φανί να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στο 42ο λεπτό.Στο 61' κι ενώ η ΑΕΛ κρατούσε μακριά από την εστία της τους γάλλους, ήρθε το 2-1 από τον Μέντες. Ο Ρεμί στο 76ο λεπτό έκανε το 3-1 και ακολούθησαν ακόα δύο γκολ στο τέλος με τον Ζινιάκ (90') και ξανά με τον Ρεμί (93').Την επόμενη αγωνιστική (25/10) η ΑΕΛ υποδέχεται τη Φενέρμπαχτσε.