00:03 5/10/2012 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE 4ος ΟΜΙΛΟΣ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ-ΜΑΡΙΤΙΜΟ 2-0
ΓΗΠΕΔΟ: Γιαν Μπρειντέλ
Χωρίς να δυσκολευτεί η Κλαμπ Μπριζ επικράτησε με 2-0 της Μαρίτιμο και πήρε τους πρώτους της βαθμούς στους ομιλους. Οι Βέλγοι στο πρώτο μέρος ήταν καλύτεροι απο τους φιλοξενούμενους και έψαξαν το γκολ. Στο πρώτο διάστημα είχαν δύο καλές φάσεις να σκοράρουν με τον Λεστιενέ αλλά

δεν μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Η υπεροχή τους πάντως απέφερε καρπούς στην επανάληψη. Συγκεκριμένα στο 57' ο Μπακά νίκησε τον Σαλίν και έκανε το 1-0. Στο 71' ο Βλέμινξ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για την Κλαμπ Μπριζ.
ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ: Γιοργκάσεβιτς, Χόεφκενς, Άλμπεμπακ, Μπουίσε, Ζόρντι, Μπλοντέλ, Οτζίτζα, Βάσκες, Βλέμινξ, Μπακά, Λεστιενέ (81' Τριτσκόφσκι).
ΜΑΡΙΤΙΜΟ: Σαλίν, Μπρίγκουελ, Γκουιγέρμε, Ρομπέρζ, Ρούμπεν, Λουίς (85' Αντίλσον), Μιράντα, Ροντρίγκο (67' Ντανίλο), Χέλντον (80' Σιμάο), Σάμι, Φιντέλις.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ-ΜΠΟΡΝΤΟ 3-0
ΓΗΠΕΔΟ: Σεντ Τζέιμς Παρκ
Η Νιούκαστλ νίκησε για πλάκα με 3-0 την Μπορντό και έφτασε τους 4 πόντους. Κυριάρχησαν οι Άγγλοι στο πρώτο μέρος και είχαν τον έλεγχο στο παιχνίδι. Μάλιστα πίεσαν για να κάνουν ένα γρήγορο γκολ και τελικά τα κατάφεραν στο 16' όταν ο Αμεόμπι νίκησε τον Καρασό για το 1-0. Η εικόνα απο εκεί και πέρα δεν άλλαξε και οι "Καρακάξες" πέτυχαν και δεύτερο γκολ στο 40' όταν ο Ενρίκε έστειλε άθελα του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0. Γρήγορα γρήγορα βρήκαν και το τρίτο γκολ, στην επανάληψη, οι Άγγλοι. Στο 49' ο Παπίς Σισέ λοιπόν νίκησε τον Καρασό και έφερε το ματς στο 3-0!
ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Έλιοτ (46' Χάρπερ), Σίμσον, Γουίλιαμσον, Ανίτα, Περτς, Φέργκιουσον, Καμπάιγ (61' Μπιγκιριμάνα), Τιοτέ (71' Γκόσλινγκ), Ομπερτάν, Σισέ, Αμεόμπι
ΜΠΟΡΝΤΟ: Καρασό, Ενρίκε, Σανέ, Μαριάνο, Πλανίς, Τρεμουλίνας, Γκουφράν (68' Μπεγιόν), Πλασίλ (46' Ν'Γκουεμό), Ομπρανιάκ (46' Ντιαμπατέ), Ζουσιέ, Σαϊβέ